Ünnepélyes keretek között búcsúzott a képviselő-testület
Ünnepélyes keretek között zárta le a 2019 és 2024 közötti ciklust a Gyöngyös Városi Önkormányzat Képviselő-testülete. Hiesz György polgármester közel két órán át értékelte a ciklus eredményét, és úgy fogalmazott: tisztességes öt évet tudhat maga mögött a képviselő-testület, amely stabil pénzügyi helyzetben adja át a várost a következő grémiumnak.
Egy perces néma főhajtással indult a képviselő-testület ünnepi cikluszáró ülése a Mátra Művelődési Központban csütörtök délután. A grémium tagjai a ciklus közben elhunyt képviselőtársuk, Tóth Szabolcs emléke előtt tisztelegtek. Az ülésen a képviselők mellett részt vettek a bizottságok külső tagjai, a nemzetiségi önkormányzatok képviselői, a mátrafüredi részönkormányzat tagjai, valamint a vármegyei és járási kormányhivatalok és az önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságok képviselői is.
Az ülésen Hiesz György polgármester közel kétórás beszédben értékelte az önkormányzat elmúlt öt éves munkáját, de a nyugdíjba vonuló városvezető 34 éves közéleti pályafutásának eredményeit is felidézte. Mint mondta, gyakran érte az a vád, hogy Gyöngyösön nem történt semmi az elmúlt évtizedekben, ám a tények ennek ellentmondanak, hiszen, ha végigsétálunk Kékestetőtől a Nyolcvanas városrészig, szinte teljesen átalakult a város képe, megannyi jele látható a fejlődésnek.
A polgármester a most véget ért ciklus értékelését az öt évvel ezelőtt tett vállalások felsorolásával kezdte, kiemelve a munkahely- és otthonteremtés fontosságát, a város ipari területeinek bővítését, a közbiztonság erősítését, valamint a városfejlesztést. Hiesz György beszélt az önkormányzatot ért kihívásokról is: ilyen volt a koronavírus-járvány, amelynek idején szinte teljesen leálltak a városi intézmények, később pedig az energiaválsággal, majd az azt követő inflációval is meg kellett küzdeniük.
Mindent egybevetve azonban a polgármester szerint tisztességes öt évet tudhat maga mögött a képviselő-testület, amely öt év alatt tartott 65 ülésén 182 rendeletet alkotott és több mint ezer határozatot fogadott el. 2020 és 2024 év között több mint 93 milliárd forint bevétel állt a város rendelkezésére, amelyből több mint 20 milliárd forintot a helyiadó-bevételek tettek ki. Hiesz György szerint a város stabil gazdálkodása nagyban köszönhető a jó adófizetési morálnak, amiért köszönetet mondott a cégeknek. Mint a városvezető elmondta, az adóbevételek idén mintegy 800 millió forinttal haladják meg a költségvetésben tervezett mértéket, az önkormányzatnak pedig 1,2 milliárd forintnyi lekötött betétje van, ezzel adják át a várost a következő testületnek. Az önkormányzat 2019-ben még mintegy kétmilliárd forintnyi hitelállománnyal rendelkezett, amit az elmúlt öt évben 1,2 milliárd forintra csökkentettek.
Hiesz György a ciklus legfontosabb városfejlesztési beruházásai között említette többek között a Szent Bertalan-templom ciklus legelején átadott toronysisakjait is megújító uniós beruházást, a város százszázalékos csatornázottságát és a szennyvíztelep korszerűsítését célzó beruházást, az új ipari park kialakítását, az Aktív Ház megépítését, a Haller-Berényi-Orczy-kastély és a Mátra Művelődési Központ teljes felújítását, illetve a szociális városrehilitációs projektet, de a ciklus során épült bemelegítőcsarnok, pumpapálya, több száz parkoló, és teljesen megújultak az állami fenntartású belterületi utak is. Hiesz György kiemelte: a város gyermekintézményeinek karbantartására, felújítására mintegy félmilliárd forintot költött öt év alatt az önkormányzat, míg parfenntartásra 860 millió forintot fordított. Jelentős mértékben növelte az önkormányzat a közbiztonságra fordítható forrásokat: ma már 34 városrendész és közel 200 kamera őrzi a városlakók biztonságát, miközben szabadidős rendőrök foglalkoztatását is támogatja a város.
A jövővel kapcsolatban Hiesz György két megnyert beruházást is említett: az egyik egy ifjúsági központ kialakítását célozza a Püspöki út 23. alatti műemlék ingatlan felújításával, a másik pedig a Pesti út 2. szám alatti épület felújításával hozna létre gyermekvédelmi központot. Ugyancsak a jövőbe mutat a termálvíz utáni kutatás, amelynek előkészítése ebben a ciklusban valósult meg.
Hiesz György beszéde végén köszönetet mondott mindenkinek, aki az önkormányzaton, a hivatalon, az intézményeken vagy a cégeken keresztül bekapcsolódott az öt év munkájába, majd a testület a bizottságok, a részönkormányzat és a nemzetiségi önkormányzatok tagjainak emléklapot és egy-egy palack városbort adott át az ötéves elismeréseként.
Az ünnepi ülés keretein belül adták át a Dr. Fejes András-díjakat, amiről itt olvashat bővebben, majd Kévés Tamás leköszönő alpolgármester mondott pohárköszöntőt, amelyben megköszönte az elmúlt évek munkáját, és kiemelte: a képviselő-testület az elmúlt öt évben a politikai nézeteket félretéve, tudott város a érdekében dolgozni, és bízik benne, hogy ez a hozzáállás a következő grémiumra is jellemző lesz majd.