Tovább emelkedik az óvodai nevelés színvonala
A speciális nevelési igényű gyermekek számának növekedése miatt, a nevelésük színvonalának emelése érdekében új óvodai fejlesztőcsoport létrehozásáról döntött a gyöngyösi képviselő-testület a nyári szünet előtti utolsó ülésén. A grémium munkaterv szerint legközelebb augusztus 29-én ülésezik.
Új óvodai fejlesztőcsoportot hoznak létre
Nem változik az óvodai csoportok száma a szeptemberben induló nevelési évben Gyöngyösön. A város kilenc tagóvodájába az áprilisi beíratás során 176 gyermeket írattak be, miközben 236 iskolaérett gyermek ballagott el az óvodákból, így a gyermekek létszáma a jelenlegi 791-ről 762-re csökken. A gyöngyösi óvodákban 83 óvodapedagógus és 39 dajka látja el a gyermekek nevelését, munkájukat 14 pedagógiai asszisztens segíti.
Mivel egyre több a különleges bánásmódot igénylő gyermek, Gyöngyös Város Óvodáinak vezetője javaslatára fejlesztőcsoport kialakításáról döntött a testület, egy gyógypedagógussal és egy pedagógiai asszisztenssel egészítve ki az óvodák dolgozói létszámát. A fejlesztőcsoportnak köszönhetően a gyermekek személyre szabott fejlesztésben részesülhetnek, miközben továbbra is a megszokott csoportjukba járnak majd. Az új fejlesztőcsoport óriási előrelépést jelent a speciális nevelési igényű gyermekek nevelése és fejlesztése tekintetében. A fejlesztőcsoport éves költsége mintegy 12 millió forint.
A grémium arról is döntött, hogy a Visonta Úti Bölcsőde és Családi Bölcsőde Hálózat keretében, a Kálváriaparti Sport- és Általános Iskola épületében működő családi bölcsőde a jövőben a Kistérségi Humán Szolgáltató Központ fenntartása alatt működjön. Az új fenntartó kedvezőbb feltételek mellett tudja ellátni a feladatot, amire az adott lehetőséget, hogy a kistérségi társuláshoz tartozó Vámosgyörk ugyancsak a szolgáltató központ keretében kíván családi bölcsődét működtetni, így a társulás ennek megfelelően bővítette gyermekjóléti feladatait. A fenntartóváltás sem a gyermekek, sem a munkavállalók esetében, sem a szakmai munkával kapcsolatban nem jelent változást.
Stabil a város gazdálkodása
A képviselők elfogadták a város 2024-es költségvetésének módosítását, ami gyakorlatilag a büdzsé aktualizálását jelenti, azon ugyanis átvezették az első félévben hozott testületi határoztatok pénzügyi hatásait. Az önkormányzat költségvetési stabilitása a módosítást követően is megmaradt, azonban – mint az előterjesztésben olvasható – az év második felében is megfontolt kötelezettségvállalásra lesz szükség, mert a 2024-es év még több kockázatot rejthet magában, amelyek a költségvetés végrehajtását befolyásolják.
A testület elfogadta a Gyöngyös-Mátra Turisztikai Közhasznú Egyesület 2023-as tevékenységéről szóló beszámolóját, és a TILMA Alapítvány polgármesteri keret terhére történő kétszázezer forintos támogatásáról is határozott, valamint háromszázezer forinttal járult hozzá a DreamTeam Cheelreaders Sportegyesület norvégiai Európa-bajnokságon való szerepléséhez.
Folytatódik a közös járőrözés
A képviselők márciusban döntöttek úgy, hogy június 30-ig meghosszabbítják a városrendészet és a rendőrség együttműködését, melynek keretében gyakoribb járőrszolgálat valósult meg a városban a közterület-felügyelők és a rendőrök közös fellépésével. A rendőrség tájékoztatása szerint április 1-je és június 30-a között 30 rendőr 222 órában teljesített túlmunkát, amelynek ellentételezésére az önkormányzat mintegy 2 millió forint adományt biztosított a városi rendőrkapitányság számára. A pozitív tapasztalatokat látva a képviselők úgy döntöttek, hogy szeptember 30-áig meghosszabbítják az együttműködést ugyanilyen kötelezettségvállalás mellett.
Diagnosztikai szoftver vásárlásával támogatja a kórházat az önkormányzat
Az önkormányzathoz fordult anyagi támogatásért a Bugát Pál Kórház megbízott főigazgatója, valamint a Bugát Pál Kórház Alapítvány kuratóriumi elnöke annak érdekében, hogy az intézmény digitális röntgenberendezéseinek szoftveres hátterét korszerűsíthessék. Az új diagnosztikai szoftver az úgynevezett távleletezést segíti, ami jelentősen növeli a betegbiztonságot is, miután jóval részletesebb és magasabb minőségű felvételek készítését teszi lehetővé, ráadásul jelentősen csökkenti a CT-, vagy MR-vizsgálat eredményének továbbítását, ami egy sztrók-beteg esetében akár életmentő is lehet, és a gyorsabb adattovábbítás a lehetséges szövődmények súlyosságát is jelentősen mérsékli. A szoftverlicensz beszerzését saját forrásból, vagy központi beszerzésből a kórház nem tudja megvalósítani, ezért fordult az önkormányzathoz. A képviselők méltányolták az intézmény kérését, és bár a kórház fenntartása nem állami feladat, úgy döntöttek, hogy a szoftver bruttó árával, mintegy 5,7 millió forinttal támogatják a kórház alapítványát a beszerzésben.
Elnapolták a döntést a GYAK tartozásának elengedéséről
Még tavaly áprilisban döntött arról a képviselő-testület, hogy hozzájárul a volt honvédségi laktanya egykori épületében kialakítandó öltözőház befejezéséhez, az ahhoz szükséges 19 millió forintos támogatást kamatmentes kölcsön formájában biztosította a beruházást végző Gyöngyösi Atlétikai Klub számára. Az öltözőt tao-pályázat révén alakítja ki a klub, amely a kapott összeget teljes egészében az öltözőház épületére fordította, a szakszövetség azonban egy előlegszámlát számviteli okokból nem fogadott be, így a klubnak visszafizetési kötelezettsége keletkezett, noha azt a szövetség sem állítja, hogy a forrást nem szabályosan használta fel az egyesület. A GYAK most azzal a kéréssel fordult az önkormányzathoz, hogy korábbi döntését módosítva az öt évre megítélt hozzájárulást vissza nem térítendő támogatás formájában biztosítsa. A képviselők többsége nem jutott közös nevezőre a vita során, ezért az előterjesztő, Hiesz György polgármester visszavonta az előterjesztést, a döntést az októberben felálló új testületre hagyva.
A lakók Fő térre való behajtását szabályozzák
A grémium változtatott az önkormányzat parkolásról szóló rendeletén azzal a céllal, hogy a Fő téren, illetve a Szent Bertalan utca páratlan oldalán lakók gépkocsival történő behajtását egyértelműen szabályozza, ahogy teszi azt jelenleg az érintett körzetben működő vállalkozások esetében. A parkolási rendelet új szabályainak megfelelően a területen lakóhellyel rendelkezők egy évre szóló engedélyt igényelhetnek a gyalogos övezetbe történő behajtáshoz, amelyet a Városrendészet fog ellenőrizni. A képviselő-testület egyetértett a Városrendészet vezetőjének javaslatával, miszerint az önkormányzat parkolási rendelete – amely megalkotása óta 33 alkalommal módosult – megérett egy átfogó felülvizsgálatra, amely azonban már az októberben felálló új képviselő-testület feladata lesz.
Visszavonul a fogorvos
A képviselők elfogadták dr. Tomori Klára, a VIII. számú fogorvosi körzet orvosának felmondását. Dr. Tomori Klára 2006 óta látja el a körzet betegeit, idén azonban nyugdíjba vonul, ezért 2024. december 31-i határidővel szolgáltatási szerződésének felmondását kezdeményezte, amit a grémium elfogadott. A fogorvos megpróbálja értékesíteni praxisjogát, amennyiben ez év végéig nem sikerül, az önkormányzat helyettesítéssel igyekszik megoldani a körzet ellátását.