Pásztor Józsefre emlékeztek
Pásztor József volt középiskolai rajztanárra emlékeztek gyöngyösi sírjánál a páratlan szellemi hagyatékkal rendelkező pedagógus, helytörténész, író, festő, geológus és műemlékkutató halálának kilencvenedik évfordulóján.
Százhatvan évvel ezelőtt született és kilencven esztendeje hunyt el Pásztor József gyöngyösi középiskolai rajztanár, aki számos területen járult hozzá Gyöngyös és a Mátra fejlődéséhez: íróként, festőként, helytörténészként, régészként, geológusként és műemlékkutatóként is jelentős eredményeket ért el.
– Gyöngyösön számos nagyszerű ember élt és alkotott, közülük sokakat elismertek életük során, míg mások érdemeit az utókor fedezte fel – mondta Hiesz György polgármester, aki felidézte: Pásztor Józsefet kortársai tisztelték és nagyra becsülték, emléke azonban idővel méltatlanul feledésbe merült. A városvezető köszönetet mondott Pénzes László helytörténésznek, aki felhívta a figyelmet Pásztor József életművére, és kezdeményezője volt a megemlékezésnek.
Pásztor József 1863-ban született, a gyöngyösi főgimnázium rajztanára volt, miközben számos területen alkotott maradandót: nevéhez fűződik a Gyöngyösi Kalendárium elindítása vagy a Mátra Múzeum alapítása, számos helytörténeti írás és több könyv szerzője, a mátrai turizmus egyik elindítója. Életművét festőként, régészként, geológusként és műemlékkutatóként is számon tartják. A szerdai megemlékezésen Pénzes László mellett Hajagos József, a Gyöngyösi Berze Nagy János Gimnázium pedagógusa, Fűköh Levente, a Mátra Múzeum egykori igazgatója, Vinkler Bálint helytörténész, valamint Kovács Sándor, a Solymos Hagyományőrző Egyesület tagja idézte fel a jelentős szellemi hagyatékkal bíró pedagógus életét és munkásságát.
Pásztor József születésének és halálának évfordulója tiszteletére az önkormányzat megújította a Középső temetőben lévő sírhelyét, amelyet Barta Márton káplán szentelt meg.