Kezdődik a tanév, vigyázzunk a gyerekekre!
Néhány nap múlva elkezdődik a tanév, a város útjain megnövekszik a forgalom, a nyári időszakban megszokottnál jóval több gyermekre kell számítani a közlekedésben, az iskolakezdés a diákoktól, a szülőktől és az autósoktól is fokozott figyelmet igényel. A balesetek elkerülését segítik a Gyöngyösi és a Heves Vármegyei Balesetmegelőzési Bizottság tanácsai.
- Azon az úton kísérjük rendszeresen iskolába a gyermekünket, amelyen később egyedül jár majd!
- Ne a legrövidebb, hanem a legbiztonságosabb utat válasszuk! A közlekedési szabályok betartásával mutassunk példát gyermekünknek!
- Kellő időben indítsuk útra a gyermekünket, hogy sietség nélkül az iskolához érhessen! A rohanás figyelemzavart okozhat, mely balesetveszélyes és a közlekedésben nincs helye.
- Többször gyakoroljuk gyermekünkkel az átkelést a bonyolultabb kereszteződésekben, a közlekedési szabályok gyakorlat közben rögzülnek!
- A gyermekre ne az út másik oldalán várjunk, elkerülendő azt, hogy meglátva minket figyelmetlenül rohanjon át az úttesten!
- Ha lakott területen kívüli közutat is igénybe kell vennie, feltűnő vagy fényvisszaverő ruhadarabot viseljen a gyermek, amelyet a közlekedés többi résztvevője kellő távolságból észlelhet!
- Gyermekünkkel való közlekedéseink alkalmával életkori sajátosságainak megfelelően magyarázzuk el neki a legfontosabb közlekedési szabályokat és a jelzőtáblák jelentéseit!
- Ha utasként szállítjuk gyermekünket, a passzív biztonsági eszközök használatát követeljük meg, életkori sajátosságoknak megfelelően használjuk a gyermekbiztonsági rendszereket!
Ezt tehetjük, hogy gyermekünk biztonságosan közlekedjen
Mint annyi minden másban, a biztonságos közlekedésre nevelésben is elsődleges szerepe van a jó szülői példának. Az iskolába sétálva fordítsunk nagy figyelmet a szabályok betartására, és a gyermek életkorának megfelelően magyarázzuk is el neki a közlekedési táblák jelentését, illetve azt, hogy hol és hogyan lehet átkelni az úton. A bonyolultabb kereszteződésekben, veszélyesebb útszakaszoknál érdemes lehet minden reggel átvenni a szabályokat, sőt, megkérhetjük gyermekünket, hogy „vezessen” ő az iskolába, vagyis séta közben ő szóljon arról, hol kell megállni, hol kell szétnézni, milyen veszélyekre kell figyelni. A gyakorlással rögzülnek legjobban a biztonságos közlekedés szabályai.
A gyerekes családok számára a hétköznap reggeli időhiány bizonyára nem ismeretlen jelenség, mégis érdemes arra törekedni, hogy időben induljunk el az iskolába vagy óvodába. A kapkodás ugyanis a figyelem és a koncentráció csökkenéséhez vezethet. Ugyanilyen fontos, hogy még akkor is, ha késésben vagyunk, a tanintézménybe ne a legrövidebb, hanem a legbiztonságosabb utat válasszuk: lehet, hogy nyerünk néhány métert azzal, ha a legközelebbi zebra helyett az úttest nem átkelésre kijelölt szakaszán futunk át, ám néhány perc megspórolása nem éri meg az ezzel járó kockázatot, ráadásul gyermekünknek is rossz példát mutat.
Ezt tehetjük, hogy autósként biztonságosabban vezessünk
A közúti balesetek leggyakoribb oka az, hogy a járművezetők nem megfelelő sebességet alkalmaznak, szabálytalanul váltanak irányt vagy kanyarodnak, illetve nem adják meg az elsőbbséget. Szeptemberben az iskolák, óvodák közelében közlekedjünk nagy odafigyeléssel! Fokozottan ügyeljünk a közlekedési szabályok betartására, és mindig álljunk készen egy olyan helyzet korrigálására, amikor esetleg valaki más nem adja meg az elsőbbséget, vagy olyan helyen lépnek ki az úttestre, ahol ezt egyébként nem szabadna megtenni.
Ügyeljünk arra, hogy mindenki, aki az autóban utazik, bekösse a biztonsági övét, és a gyerekek autósülése is megfelelően legyen rögzítve. A táskákat, sportfelszereléseket, egyéb tárgyakat vagy a csomagtartóban szállítsuk, vagy rögzítsük megfelelően, mert ezek akár egy kisebb baleset vagy hirtelen fékezés esetén is komoly sérüléseket okozhatnak, ha berepülnek az utastérbe.
Csak akkor induljunk el reggel autóval, ha az műszakilag megfelelő állapotban van! Ellenőrizzük rendszeresen a fékeket és a lámpákat, és ne feledkezzünk meg a megfelelő tapadást biztosító abroncsok kiválasztásáról sem, amelyek jelentősen hozzájárulnak az autó irányíthatóságához. Így egy váratlan helyzetben is jobb esélyekkel tudjuk megállítani vagy úgy navigálni az autót, hogy elkerüljük a balesetet.