Új sportcsarnokkal fejlődhet tovább Gyöngyös
Újabb sportlétesítménnyel, ezúttal futsalcsarnokkal gazdagodhat a volt honvédségi laktanya területén létrejött városi sportközpont, miután a gyöngyösi képviselő-testület májusi ülésén úgy döntött, pályázatot nyújt be az Energia SC-vel közösen a Magyar Labdarúgó Szövetséghez.
Tovább gazdagodhat a város sportközpontja
A Kömlei Károly Sporttelep, a Dr. Fejes András Sport- és Rendezvénycsarnok, a kézilabda munkacsarnok, a műfüves labdarúgópálya, valamint az Aktív Ház mellett újabb sportlétesítmény épülhet a volt honvédségi laktanya területén, tovább erősítve a városrész sportközponti funkcióit. A képviselő-testület úgy határozott, hogy pályázatot nyújt be az Energia SC-vel közösen a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) futsalcsarnok-építési programjára, hogy felépülhessen egy 34×51 méteres új sportcsarnok, amely elsősorban a futsalsportot szolgálná ki, de más sportegyesületek vagy iskolák számára is használható lenne. A csarnok, a hozzá tartozó kiszolgálóhelyiségek, út és járda építésének költségeit teljes egészében a szövetség viselné, az önkormányzatnak a közművek és közműcsatlakozások kiépítését kell vállalnia. Az MLSZ zárt körben, csak a jogosult sportszervezetek részére hirdette meg a lehetőséget, a feltételeknek Gyöngyösön csak az Energia SC felelt meg.
Harminc sportegyesületet támogat az önkormányzat
A képviselő-testület még korábban úgy határozott, hogy a kulturális szervezetek támogatásánál alkalmazott átlátható és igazságos pályázati rendszert a sporttámogatások odaítélése során is alkalmazni fogja. A 2024-es költségvetésben összesen 79 millió forintot különítettek el sporttámogatásra, amelyre 31 intézmény, szervezet és magánszemély nyújtott be pályázatot összesen 154 millió forint támogatási igénnyel. A pályázatok közül mindössze egy volt érvénytelen formai okok miatt, a többi pályázatot az önkormányzat befogadta, így 30 szervezet és intézmény – köztük több iskola – sporttevékenységének támogatásáról döntött. A 79 millió forintos keretből 5 milliót az óvodák és bölcsődék sportcélú támogatására különített el az önkormányzat, az összegre összesen 13 városi intézmény pályázott, mind sikerrel.
A testület tagjai döntöttek a nyugdíjas szervezetek számára kiírt pályázatok elbírálásáról is, a 2,5 millió forintos keretre tíz pályázat érkezett, a grémium valamennyit támogatta. A Fiatalok az Egészséges Jövőért Alapítványt 350 000 Ft támogatásban részesítették, amellyel a 2024 decemberében Gyöngyösön megrendezendő VIII. Fiatalok az Egészséges Jövőért országos vetélkedő megszervezéséhez kívántak hozzájárulni.
Megegyeztek a sportcsarnok üzemeltetéséről
A képviselő-testület a májusi ülésen megerősítette korábbi szándékát, miszerint egyetért azzal, hogy a Dr. Fejes András Sport- és Rendezvénycsarnokot 2024. július 1-je és 2025. június 30-a között az előző versenyévhez hasonlóan a Gyöngyösi Kézilabda Klub üzemeltesse. Mint ismert, a sportegyesület tao-pályázaton nyert el mintegy 80 millió forintot létesítményüzemeltetésre. Az önkormányzat és a klub a napokban megállapodtak az üzemeltetés feltételeiben, egyebek között abban, hogy az egyesület továbbra is bevonja alvállalkozóként a Gyöngyösi Sportfólió Nonprofit Kft.-t az üzemeltetési feladatokba. A sportcsarnok üzemeltetéséről szóló megállapodással együtt a kézilabdasport támogatásáról is határoztak a képviselők, akik úgy döntöttek: 2024-ben 70 millió forinttal támogatják a gyöngyösi kézilabdát. A tárgyalásban részt vett felek hangsúlyozták, hogy az egyeztetés konstruktív mederben zajlott.
Lezárták a 2023-as költségvetés
A képviselők a zárszámadás elfogadásával lezárták a 2023-as költségvetést. Mint az erről szóló előterjesztésből kiderült: a számos bizonytalanság és a jelentős központi forráselvonás ellenére is sikerült fenntartani az önkormányzat pénzügyi és likviditási stabilitását, köszönhetően többek között az évek óta alkalmazott megfontolt és takarékos gazdálkodásnak. Ugyancsak pozitív hatással volt a gazdálkodásra, hogy a helyi adóbevételek, különösen a helyi iparűzési adóból származó bevételek a tervezettnél lényegesen nagyobb mértékben teljesültek, ami arra utal, hogy a helyi gazdaság jó évet tudhat maga mögött. A zárszámadás elfogadása után a grémium a maradvány felosztásáról is döntött, melynek kötelezettségekkel nem terhelt részét tartalékba helyezte.
A májusi ülésen hallgatták meg a képviselők az önkormányzati tulajdonú társaságok 2023-as gazdálkodásáról szóló beszámolóit. A grémium a Városgondozási Zrt., a Gyöngyösi Médiaközpont Kft., Gyöngyösi Sportfólió Kft., a Gyöngyösi Kulturális Kft., valamint a Gyöngyösi Várostérség Fejlesztő Kft. beszámolóját is elfogadta.
A testület egy sor egyéb beszámolót is meghallgatott május végi ülésén. Megismerték és elfogadták a gyermekjóléti és gyermekvédelmi, valamint a szociális feladatellátásról szóló beszámolót, az önkormányzat közalapítványainak működéséről szóló beszámolót, a belső ellenőrzési beszámolót, valamint a Gyöngyös egészségügyi helyzetéről szóló tájékoztatót. Ez utóbbi dokumentumból egyebek mellett kiderült, a 16 városi felnőtt háziorvosi körzetből 15-ben állandó praxisjoggal látják el feladatukat a háziorvosok, és csupán egy körzetben van szükség tartós helyettesítésre. Ugyanakkor háziorvosok közül többek életkora olyan magas, hogy a későbbiek során még nagyobb nehézségek adódhatnak a körzetek folyamatos és zökkenőmentes háziorvosi utánpótlása terén. Gyöngyösön egy harminc év feletti, egy negyven év feletti, öt ötven év feletti, hat hatvan év feletti, és három hetven év feletti háziorvos dolgozik. A gyermekorvosok esetében is fenyeget az utánpótlás hiánya, azonban Gyöngyösön jelenleg mind a hat körzet betöltött.
Infrastruktúra kerül önkormányzati tulajdonba
Az önkormányzati hivatal összesen hat olyan vagyontárgy önkormányzati tulajdonba vételéről adott tájékoztatást a képviselő-testületnek, amelyek finanszírozója magánvállalkozás, vagy önkormányzaton kívüli más gazdálkodószervezet. Elsősorban út- és közműépítések vagyontárgyairól van szó, legtöbb esetben utakról, csapadékvíz- és közvilágítási hálózatokról, valamint parkolókról. Ezeket a megállapodások megkötését követően az önkormányzat fogja karbantartani.
Kitüntetésekről döntöttek
A Gyöngyös Város Egészségügyéért, valamint a Gyöngyös Közszolgálatáért kitüntetések odaítélése is a májusi képviselő-testületi ülés napirendjén szerepelt. A legkiválóbb egészségügyi dolgozóknak járó elismerésből minden évben kettőt adományoz az önkormányzat, a díjazottak egyike a Gyöngyösi Bugát Pál Kórház dolgozója kell, hogy legyen. Idén dr. Kovács István sebész főorvost tüntették ki az elismeréssel, míg a másik odaítélhető díjat dr. Franczia Tamás, a volt központi orvosi ügyelet egykori orvosszakmai vezetője és Meggyes Zsolt, az Országos Mentőszolgálat mentőápolója megosztva kapta, és veheti majd át a Semmelweis-napi városi ünnepségen.
A Gyöngyös Közszolgálatáért kitüntetést dr. Kiss Ritának, a Heves Vármegyei Kormányhivatal gyöngyösi földhivatali osztályvezetőjének, valamint Vasasné Kormos Anikónak, a Gyöngyösi Közös Önkormányzati Hivatal szociális ügyintézőjének ítélték oda.
A gyöngyösi képviselő-testület a Heves Vármegyéért kitüntető díjra Veress Andrást, a Mátrai Erőmű Búvárklub szakedzőjét javasolja a Heves Vármegyei Önkormányzat számára.