Történelmi megemlékezések Gyöngyösről – az 1848-49-es emlékmű
Ez a tartalom több mint két éve frissült utoljára!
A Mátra Művelődési Központ történelmi rovatában ezúttal az 1848-49-es forradalom és szabadságharc emlékére felállított szoboregyüttesről olvashatnak.
Az emlékművet Györfi Sándor szobrász tervezte a Városszépítő- és Védő Egyesület kezdeményezésére. A 2002-ben felállított alkotás a Könyves Kálmán téren áll Gyöngyösön.
Az alkotás három különböző részlete adja meg a végső kompozíciót. A 3-3 dór oszlopon álló, középen csúcsosodó diadalív előtt áll Kossuth Lajos fiatalkori szobra, vele szemben pedig a magyarságot jelképező turulmadár kapott helyet.
Kossuth Lajos bronz szobránál ügyeltek a külső pontos leképezésére, beleértve az akkori viselet tökéletes rekonstruálását. Kossuth Lajost egy zsinóros gombolású, térdig érő szűk mentében és egy laza zsinórral befűzött magasan felvágott ujjú kabátban ábrázolják, amelyet később róla neveztek el. Jobb kezében egy papírtekercs található. Az alkotó figyelt arra is, hogy a szobor arckifejezésében tükröződjön az elszántság, a hit a forradalom eszményeiben.
A szoboregyüttes különálló, de a kompozíció részét képző turulmadár szintén bronzból készült. A turul a magyar mondák legendás madara. Attilától Géza fejedelem idejéig a koronás fejű turul volt a magyarság hadi jelvénye.
Fotó: Tihanyi Stella