Több száz éves műemlék épületek újulnak meg Gyöngyösön
A Haller–Berényi–Orczy-kastély után újabb két műemlék épület újul meg Gyöngyösön. A volt Angyal csárda Angyal udvarként kel új életre, míg a Püspöki út 23. szám alatti épület innovatív ifjúsági központként fog működni.

A Pesti út 2. szám alatt és a Püspöki utca 23. szám alatti műemlék ingatlan felújítását is hosszú ideje tervezi az önkormányzat, most mindkettő európai uniós pályázati forrásból valósulhat meg.
– Vártuk a megfelelő pályázati lehetőségeket, ugyanis olyan funkciót kerestünk az épületeknek, amelyek hosszú távon is fenntarthatók maradnak – mondta Hiesz György polgármester a projekteket bemutató sajtótájékoztatón szerdán az ugyancsak uniós forrásból kialakított Aktív Házban.
A több mint 270 éves, a gyöngyösiek előtt Angyal csárdaként ismert épület a Pesti út 2. szám alatt hosszú ideig szociális bérlakásként funkcionált, a felújítás során az elmúlt 100 évben bekerült válaszfalak és egyéb másodlagos szerkezetek visszabontása után, az elsődleges szempont a műemléki épület eredeti térstruktúrjának visszaállítása, homlokzati nyílásainak rekonstrukciója, és ezután az új funkciók kiszolgálását biztosító helyiségek elhelyezése lesz, ezért a leendő funkció meghatározásakor a belső elrendezést is figyelembe kellett venni.
A demencia mára népbetegséggé vált, és Gyöngyösön is egyre többeket érint, ráadásul külföldre költöző fiatalok miatt egyre több idős marad magára. Erre a helyzetre reagálni kell, ezért az épület déli szárnyába demens betegek és nyugdíjasok nappali foglalkoztatója, az északi szárnyba pedig a gyermekjóléti iroda költözik be – ismertette a polgármester, aki szerint az új funkció méltó az épület múltjához és történelmi örökségéhez. Mivel mind a két funkció segítségre szoruló, vagy nehéz élethelyzetben lévő emberek segítését biztosítja, ezért az új intézmény neve Angyal udvar lesz.
Az ide érkezők élményszerű épület- és udvarhasználatát egy kialakított ligetes kert fogja szolgálni, és energetikailag is a 21. század követelményeihez alakítják a barokk épületet, amelynek belső falfelületein művészi alkotások jelennek majd meg. Az épület mintegy 400 millió forintból újul meg.

A Püspöki utca 23. szám alatti épület az 1500-as években épült érseki intézőháznak és pincének, hosszú ideig szintén bérlakásként üzemelt. Az épület egy európai uniós pályázatnak köszönhetően kelhet új életre, amelyet a gyöngyösi önkormányzat Kassával közösen nyújtott be. A pályázatot befogadták, Gyöngyös közel 1,8 millió euró – mintegy 700 millió forint – támogatásban részesül. A projekt célja az épített kulturális örökség megőrzése mellett egy innovatív ifjúsági központ kialakítása költséghatékony fenntartással. A beruházásba az önkormányzat a szomszédos telket is bevonja, amit ezzel a céllal vásárolt meg a tulajdonostól.
A projekt fő célja egy innovatív és biztonságos alkotó- és ifjúsági központ kialakítása, ahol modern technikai eszközökkel segítik az eligazodást a felgyorsult digitális világban a közösségek megtartásával. Az épület hasznosítási terve az előzetesen megkérdezett gyöngyösi középiskolások, egyetemisták, és a városban élő fiatal családok ötleteire építve alakult ki. Az épített örökség megújításával visszaidézik a múlt hagyományait is, bemutatva azt a jelenkor innovatív eszközeivel.
Az épületben lesz digitális- és kreatív ipari oktatóterem, közösségi tanulószoba LED-es kivetítővel, művészeti terem, központi találkozóhely az „U” alakú belső udvarban (átrium), startup-szoba, digitális stúdió, szlovák nemzetiségi „klubsarok”, közösségi iroda, bébi sarok. A pincében ifjúsági klub működik majd az „Első fellépés színpadával”, a falakon grafikai megjelenítéssel a régi „Érseki Pince” története látható a Mátrai borvidék jelenlegi borászaival együtt, valamint a bortrezor.
A műemléki kert bevonásával az épület funkciói kiterjednek, és még több korosztály munkáját, szórakozását segítik. A felújítások során a klímasemlegesség jegyében elsődlegesen természetalapú megoldásokat alkalmaznak, és törekednek a szemléletformálásra. Az ifjúsági és családi központ udvarán szállás is üzemel majd segítve az ifjúsági találkozók lebonyolítását.