Képgalériák
Kiemelt látványosságok
A költségvetés

Példaértékű munka folyik a gyöngyösi óvodákban

2023. 09. 19. Hírek Utolsó módosítás: 2023. 10. 01. 10:59

A gyöngyösi önkormányzat büszke a város óvodáira és az azokban folyó pedagógiai munkára, ezért örömmel csatlakozik az Óbudai Mesevilág Óvoda munkatársainak felhívásához, amelyben arra kérik a fenntartókat, hogy ha van rá okuk, dicsérjék meg óvodájukat, hiszen a megerősítés most fontos támogatást adhat a nevelési év megkezdéséhez.

Gyöngyösön az egycsoportos, kis óvodától a nyolccsoportos, nagy intézményig kilenc tagóvoda működik a 2007-ben létrejött Gyöngyös Város Óvodái nevű összevont intézményen belül. Gyermekeinkkel 39 csoportban 79 óvodapedagógus foglalkozik, 39 dajka és 14 pedagógiai asszisztens segíti a munkájukat. Az óvónők fontosnak tartják, hogy a legkorszerűbb ismeretek birtokában kísérjék a rájuk bízott gyermekeket az iskolás korig. A pedagógusok soraiban szakvizsgázott környezeti nevelők mellett 9 mesterpedagógus van, akik között innovátor, mentor segítő, fejlesztő-támogató, inkluzívnevelés-szakértő és szaktanácsadó is található. A fenntartó támogatásával 3 gyógypedagógus és 1 pszichológus státuszt létesítettek a gyermekek fejlesztése érdekében. A főállású pszichológus metálhigiénés tréningeket tart a nevelői, alkalmazotti közösség számára.

Folyamatosan működnek a szakmai munkaközösségek, ezeken kívül dajkai, konyhai, pedagógiai asszisztensi találkozókat tartanak a tudás- és tapasztalatátadás érdekében. A zenei munkaközösség tagjai csodálatos énekhangjukkal, hangszeres tudásukkal a régi idők játékai kiállításán örvendeztették meg a látogatókat. A dráma munkaközösség tagjai mesefeldolgozással lepték meg gyermekeket gyermeknap alkalmából.

Az óvoda egy pedagógiai programmal működik, de minden tagintézmény megőrizte sajátosságait, melyeket tartalmaz a közös dokumentum.

Közös városi programokkal fejezik ki az összetartozást: A város dalospacsirtáját keresik, Mesetár, Ovi olimpia, Városi sportdélelőtt, Bozsik programban való részvétel, Vizuális délelőtt. Rendszeresek a különböző partnerekkel bonyolított közös programok, együttműködnek az iskolákkal, a városi könyvtárral és a zeneiskolával is, az intézményekkel számos közös programot szerveznek a gyerekeknek.

Két óvodánk jó gyakorlatával bázis intézményként is tevékenykedett a megyében.

A sajátos programjaik közül kiemelkedik a Gurul az óvoda elnevezésű kerékpáros kirándulás, a Mihály-napi vásár, az ovi-nyitogató kerti parti, a mátrai források örökbefogadása, a komposzt ünnep, a Márton-napi lámpás felvonulás, a „Tök” jó nap elnevezésű néphagyomány-ápolás, a zöld napok ünneplése, érzékenyítő program a NEO Magyar Segítőkutya Egyesület tagjai részvételével. A programok jó része a szülők és a fenntartó bevonásával zajlik.

A tagóvodák kiemelten fontosnak tartják a környezetvédelmet. Évszakonként túráznak, kirándulnak a Mátrában, nyáron erdei óvodát szerveznek; ezzel is a természet szeretetére, tiszteletére, megóvására, a fenntarthatóságra nevelik a gyerekeket. Konyhakerteket művelnek a gyerekekkel együtt, két tagóvoda pedig elnyerte a „Legszebb konyhakert” címet is.

Minden tagóvodánk zöld óvoda, négy tagintézmény pedig már örökös zöld óvoda. Kettő közülük elnyerte a madárbarát és állatbarát óvoda címet, két óvodában halastó is van az udvaron.

Az egészséges környezet biztosítása érdekében három helyszínen sószobát létesítettek.

A nagycsoportos korú gyermekek évek óta vízhez szoktató programban és múzeumpedagógiai foglalkozásokon vesznek részt a fenntartó támogatásával.

2022-ben minden tagóvoda megkapta a DIOO okosjátékot, melyet rendszeresen használnak az iskolába készülő gyermekek. Ez a fejlesztő program érintőképernyőn irányítható, a feladatokat hangutasítások alapján kapják a gyerekek. Az okosjáték lehetővé teszi az óvodások iskolaérettségi szintjének mérését és a szükséges képességek erősítését. A DIOO mellett e a Beebot méhecske, katica is segíti a további képességfejlesztést.

A Polgár Judit sakkmester által kidolgozott Sakkjátszótér Komplex Képességfejlesztő Programmal is találkozhatunk két tagóvodában. A program által fejlődik a gyermekek kreatív és stratégiai gondolkodása, problémamegoldó képessége, mozgáskoordinációja, szem-kéz koordinációja, koncentrációja, a figyelem, szövegértési és szövegalkotási képesség, szókincs és a számfogalom.

A zenei nevelést a Színkotta módszerrel, színeskottát használva erősítik. A gyermekek egyénileg és közösen is többéle hangszerrel (tubafonnal egyénileg, színes csengőkkel és színrudakkal közösen) zenélnek. A cél a zene szeretetére nevelés és az önbizalmuk erősítése azáltal, hogy ők maguk is dallamokat tudnak varázsolni. A mozgásfejlesztést a Mozgáskotta módszerével is támogatják.

A gyermekek integrált nevelése is példaértékű. Évente 25-30 fő speciális nevelési igényű gyermekünk van, akiket az óvodapedagógusok nagyszerű munkája mellet a gyógypedagógusok, logopédusok fejlesztenek.
Büszkék vagyunk arra, hogy valamennyi hároméves korú gyermek rendszeresen jár óvodába. A rászoruló családokat a nevelők gyakran családlátogatás keretében keresik fel annak érdekében, hogy a gyermekek ellátása folyamatos legyen.

A csoportszobák a fenntartó, a szülők és egyéb támogatók segítségével jól felszereltek, jó ízléssel dekoráltak a sok ügyes kezű óvodapedagógus és pedagógiai asszisztens által.

A város vezetése létrehozta a Gyöngyös Város Érdemes Pedagógusa kitüntetést, mellyel minden évben óvodapedagógust is elismernek pedagógusnap alkalmából. 2017-től az óvoda vezetésének kezdeményezésére Aranyalma díjjal is elismerik a kiváló munkát végző óvodapedagógusokat.

Az Intézmény vezetője megkapta az érdemes pedagógus kitüntetést, a heves megyei Év pedagógusa kitüntetést és a Brunszvik Teréz-díjat is.

Nagy büszkeség, hogy már többször szerepelt az intézmény különböző tematikájú cikkekkel az Óvodai nevelés c. folyóiratban. Jelenleg a címlapfotón szerepel az egyik óvodánk.

Kiemelt tartalmak