Képgalériák
Kiemelt látványosságok
A költségvetés

Ők Gyöngyös új díszpolgárai

2024. 05. 12. Hírek Utolsó módosítás: 2024. 05. 22. 13:34

Báryné dr. Gál Edit, Szilágyi Erzsébet és Hiesz György, valamint a Tomory Gábor Néptánciskola vette át a díszpolgári címmel együtt járó Pro Civitate kitüntetést a városháza dísztermében. Gyöngyös legrangosabb elismerését a várossá nyilvánítás 690. évfordulója alkalmából rendezett városnapon adták át, miután leleplezték a Gyöngyöst 1334-ben városi rangra emelő Károly Róbert szobrát. Az alkotást a város díszpolgára, dr. Magda Sándor adományozta a városnak.

Éppen 690 évvel ezelőtt, 1334-ben, az Úr mennybemenetlének napján emelte városi rangra Gyöngyöst Károly Róbert király, Budáéval azonos kiváltságokat adományozva a településnek. Azóta minden évben a pünkösdöt megelőző vasárnapon ünneplik a város születésnapját, és ezen a napon adják át a város legrangosabb elismerését, a díszpolgári címmel együtt járó Pro Civitate kitüntetést is.

A díjak átadása előtt prof. dr. Magda Sándor volt országgyűlési képviselő, a Károly Róbert Főiskola egykori rektora, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Rector Emeritusa mondott köszöntőt, amelyben Károly Róbert békepolitikáját és a szövetségek építését méltatta, majd felidézte Gyöngyös történetének fontosabb korszakait, a város folyamatos fejlődését, kiemelve, hogy csak az elmúlt öt évben 13 milliárd forintnyi fejlesztés valósult meg a városban, amelyek minden területet lefednek. Magda Sándor szerint ez is azt bizonyítja, hogy a haladás kulcsa a tenni akarás, az összefogás és az együtt gondolkodás.

A volt rektor az ünnepség alkalmából Gyöngyösnek adományozta azt a kisplasztikát, amelyet 2003-ban a főiskolán avatott Károly Róbert-szobor előzményeként alkotott meg a későbbi szobrot készítő művészházaspár, Lantosi Györgyi és Máté István. Az alkotást Magda Sándornak ajándékozták, aki idáig őrizte azt, most viszont úgy döntött, hogy éremgyűjteménye után ezt is a városnak adományozza.

A szobor leleplezését követően adták át a Pro Civitate kitüntetéseket, amelyet elsőként Báryné dr. Gál Edit, a Magyar Természettudományi Múzeum Mátra Múzeumának igazgatója vehetett át. A történész-muzeológus több mint 40 éve dolgozik a Mátra Múzeumban, 2016 óta vezeti az intézményt. A város kulturális életében végzett tevékenységéért 2004-ben Gyöngyös Város Kultúrájáért kitüntetést kapott, 2020-ban a Heves megyéért kitüntető díjat vehetett át, 2023-ban az épített és természeti környezetünk, kulturális örökségünk értékeinek megismertetése, védelme érdekében kifejtett munkáját Podmaniczky-díjjal ismerték el. 2011 óta a Gyöngyösi Városszépítő és -Védő Egyesület elnöke, 2014-től ezzel párhuzamosan az önkormányzati értéktár elnökségi tagja.

Ugyancsak díszpolgári címet vehetett át Szilágyi Erzsébet, a Mátra Művelődési Központ korábbi igazgatója. A népművelő-könyvtáros végzettségű Szilágyi Erzsébet negyven éven keresztül, 1967-től 2007-es nyugállományba vonulásáig dolgozott a gyöngyösi kulturális élet különböző területein, így a Gyöngyösi Járási Könyvtár olvasószolgálati könyvtárosaként, a Gyöngyösi Járási Hivatal népművelési felügyelőjeként, a Mátra-Bükk Üdülési és Szanatóriumi Igazgatóság közművelődési csoportvezetőjeként, majd összesen 23 évig a Mátra Művelődési Központ munkatársaként, előbb igazgatóhelyettesként, majd 1990 és 2007 között annak igazgatójaként. Munkáját Gyöngyös Város Kultúrájáért kitüntetéssel és a Magyar Népművelők Egyesületének emlékplakettjével ismerték el. Nyugdíjba vonulását követően is aktív részese maradt a város civil társadalmának. Csatlakozott a Gyöngyösi Városszépítő és -Védő Egyesülethez, melynek vezetőségi tagja, valamint az egyesület gondozásában lévő Gyöngyösi Értéktár vezetője lett.

A Pro Civitate kitüntetést vehette át a városnapon Gyöngyös polgármestere, Hiesz György is. A városvezető Kisterenyén született, a középiskolát azonban Gyöngyösön végezte, és a gyöngyösi főiskolán végzett növénytermesztő üzemmérnökként, majd Gödöllőn szerzett agrármérnöki egyetemi oklevelet. 1990-ben önkormányzati képviselővé választották, majd 1994 és 2002 között a térség országgyűlési képviselője volt. 2002 és 2010 között, valamint 2014 és 2024 között két-két cikluson keresztül Gyöngyös város polgármesterévé, 2010 és 2014 között pedig önkormányzati képviselővé választották. Elsőként kapta meg az elfogadást, mint alapértéket képviselő civil szervezetek és magánszemélyek által alapított Elfogadás Díját, és a Nyugdíjasklubok és Idősek Életet az éveknek Országos Szövetsége által adományozott Idősbarát Polgármester címet is átvehette. Hiesz György polgármesterként utolsó ciklusát tölti a város élén, 34 év után búcsúzik a közélettől.

A közösségeknek járó elismerést idén a Tomory Gábor Néptánciskolának ítélte a képviselő-testület. Tomory Gábor évtizedeken keresztül volt a gyöngyösi kulturális élet, a néptáncoktatás és közösségépítés kiemelkedő alakja. Az általa alapított néptánciskola 1987 óta foglalkozik fiatalok táncos képzésével. 2009-ben Tomory Gábor gyermekei, Kinga és Gergely vették át a csoportok irányítását és megalapították a Tomory Gábor Néptánciskolát azzal a szándékkal, hogy tovább vigyék a névadó munkásságának szellemiségét és hagyományát. 2013-ban a Tomory Gábor Néptánciskola elnyerte a Heves Megyei Prima Díjat magyar népművészet és közművelődés kategóriában. 2017-ben a tánciskola vezetői, Tomory Kinga és Tomory Gergely Gyöngyös Város Kultúrájáért kitüntetésben részesültek.

A kitüntetésátadási ünnepség hangulatát Miller Zoltán színművész előadása emelte, majd az ünnepség végeztével Gyöngyös újdonsült díszpolgárai a Fő téri nagyszínpadon is bemutatkoztak. Itt hirdette ki Hiesz György polgármester a várossá nyilvánítás 690. évfordulója alkalmából megválasztott jubileumi bort, amely a Dominium Pincészet 2022-es évjáratú Grand Feketeleánykája lett. A 690 sorszámozott palackkal készült bor a Fő téri TourInform Irodában és a pincészet farkasmályi pincéjében vásárolható meg.

Nézze meg képgalériánkat!

A díszpolgárok ezt követően időkapszulát helyeztek el a Szent Bertalan-templom mellett álló Károly Róbert szobor lábánál, majd a nagyszínpadon folytatódtak a programok, amelyek során a gyöngyösi kulturális élet meghatározó csoportjai léptek fel. Az ünnepi rendezvénysorozat este hangversennyel zárul majd a Szent Bertalan-templomban, majd látványos tűzshow-ra, fényfestésre és flashmob-akcióra kerül sor.

Nézze vissza az ünnepség élő közvetítését!
Kiemelt tartalmak