„Meg kell próbálnunk közösen megnyerni a 21. századot”
A Kárpát-medence régió nemzetei a történelmet nem feledve, de a sérelmeket hátrahagyva csak közösen nyerhetik meg a huszonegyedik századot, miután a huszadikat mindannyian elveszítették – mondta beszédében Kárpáti István alpolgármester a nemzeti összetartozás napján az Országzászló emlékműnél rendezett városi megemlékezésen.

1920. június 4-én Magyarország elvesztette területének kétharmadát, népességének felét, és több millió magyar rekedt határon túl – idézte fel a trianoni béke következményeit beszédének elején Kárpáti István alpolgármester, aki emlékeztett arra is: 2010 óta június 4-e a nemzeti összetartozás napja, egyúttal a magyarság egyik legnagyobb tragédiájának emléknapja. A városvezető úgy fogalmazott: Trianon az első világháborúval együtt csak a kezdete volt a vérzivataros 20. századnak, amelynek végéhez valamennyi közép-európai állam vesztesként érkezett. Kárpáti István azt mondta, az elveszített 20. század után a Kárpát-medence régió nemzetei csak úgy nyerhetik meg a 21. századot, ha az egymással való viaskodás helyett olyan véd- és dacszövetséget alkotnak az Európai Unión belül, mint az észak-európai államok. „Meg kell próbálnunk, a történelmet nem feledve, de a sérelmeket hátrahagyva közösen megnyerni a 21. századot. Meg kell próbálnunk, mert nincs más választásunk. Szerintem ezt akarnák a magyar és a többi nemzet régi nagyjai is” – fogalmazott az alpolgármester, aki szerint azonban egyelőre messze vagyunk ennek megvalósulásától, még akkor is, ha mutatkoznak pozitív jelek az országok közötti kapcsolatokban.
A beszéd után felvonták a nemzeti lobogót az országzászló emlékművön. Az 1933-ban felállított emlékmű pontos mását 2018-ban a Gyöngyösi Városszépítő és -Védő Egyesület koordinálása mellett építették fel, az eredeti emlékművön lobogó zászló pontos mását pedig Gyöngyös Város Barátainak Köre felkérésére a Kézdivásárhelyi Nők Egyesülete készítette el, és adományozta Gyöngyösnek 2019-ben. A zászlófelvonással együtt Gyöngyös határon túli testvérvárosát is köszöntötték. Az ünnepi műsort a Gyöngyösi Berze Nagy János Gimnázium diákjai adták Várallyayné Hatala Emese és Zeke Katalin pedagógusok felkészítésével. A megemlékezés végén pártok, szervezetek és intézmények helyezték el koszorúikat az emlékműnél.