Hatalmasat fejlődött Gyöngyös az elmúlt húsz évben
Cikksorozatunkban az elmúlt húsz év gyöngyösi fejlesztéseit, beruházásait mutatjuk be, rávilágítva, mennyit változott a város az elmúlt két évtizedben. Ezek a beruházások állami, uniós, önkormányzati támogatások vagy magántőke révén valósultak meg Hiesz György, leköszönő polgármester hivatali ideje alatt.
Kedves Barátaim!
Búcsúzni készülök. Elköszönök három és fél évtizedes politikai pályámtól, és átadom a helyem. Június 9-én a gyöngyösiek új polgármestert választanak. 1990 óta politizálok Gyöngyösön, 1994-ig önkormányzati képviselőként, majd két cikluson át a térség országgyűlési képviselőjeként dolgoztam. 2002 óta egy ciklus kivételével a város polgármestere vagyok. Idén 68 éves leszek, ideje háttérbe húzódnom, és a családommal, unokámmal tölteni az időmet.
Iskolásként kerültem Gyöngyösre, több mint 51 éve élek a városban, aminek minden zegét-zugát megismertem. Nem csak a várost, a lakóit is megszerettem, akiktől rengeteg támogatást, biztatást, szeretet és bizalmat kaptam. Mindezt igyekeztem meghálálni, mindenki problémájára figyelni, a város lakóinak ügyes-bajos dolgaiban segíteni.
Most pedig búcsúzom. Véletlenül sem Gyöngyöstől, csak a polgármesteri feladatoktól. Októberig még hivatalban maradok, akkor azonban valaki más veszi majd át a munkámat. Remélem, a gyöngyösiek olyasvalakire bízzák a várost, aki az elmúlt húsz év eredményeit elismeri, és képes lesz korszerű válaszokkal felelni a legújabb kihívásokra. Bízom benne, hogy olyan polgármestere lesz a városnak, aki hozzám hasonlóan hisz az önkormányzatiság eszméjében, ismeri annak céljait, eszközeit és működését, aki szívén viseli a város valamennyi lakójának sorsát, és képes Gyöngyösnek az elmúlt évtizedek eredményeire építve új lendületet adni, és aki képes hidakat építeni a szekértáborok között, ahelyett, hogy a széthúzást erősítené.
Bárki is követ majd a város élén, lesz mire építkeznie. Az elmúlt húsz évben akkorát változott Gyöngyös, hogy szinte rá se ismerünk, ha régi fényképek kerülnek a kezünkbe. Új létesítmények épültek, új városrészek nőttek ki a földből, miközben a városi infrastruktúra is teljesen megújult. Persze senki se gondolja, hogy ez egyedül az önkormányzat vagy az én érdemem lenne. Az európai uniós és a mindenkori kormány támogatása nélkül egyetlen önkormányzat sem álmodhat olyan mértékű fejlődésről, mint ami Gyöngyösön végbement. De nagyon sok minden köszönhető a vállalkozói szférának, amely lehetőséget látott Gyöngyösben, és úgy érezte, érdemes itt fejleszteni, bővíteni, építeni, a város jövőjébe fektetni.
Mielőtt elbúcsúzom, szeretnék számot adni ezekről a fejlesztésekről. Megmutatni, honnan hová sikerült közösen eljutnunk. Szakterületenként mutatom majd be a fejlesztéseket, és természetesen nem hallgatom majd el, kiknek a közreműködésével sikerült azt elérnünk.
A választási kampányban most is sokan hangoztatják, hogy Gyöngyös nem fejlődik, hogy itt nem történik semmi. Szeretném bemutatni, hogy ez egyszerűen nem igaz. Szeretném megmutatni Önöknek, hogy olyan városban élünk, amelynek az eredményeire méltán lehetünk büszkék. Tartson velem, és a saját szemének higgyen, ne másoknak!
Gyermekintézmények
Az elmúlt húsz évben az önkormányzatok feladatköre és ezáltal mozgástere is jelentősen leszűkült, de az óvodák és a bölcsődék fenntartása, valamint az iskolai étkeztetés biztosítása egyelőre még a helyhatóságok feladata. A gyöngyösi önkormányzat mindig is nagy hangsúlyt fektetett a gyermekintézmények színvonalának emelésére, mind a pedagógusok szakmai munkája, mind az épületek műszaki feltételei tekintetében.
A mátrafüredi óvodát egy többszáz éves épületből sikerült átköltöztetnünk egy minden szempontból megfelelőbb helyre, a volt iskola épületébe, sokkal jobb körülmények közé. Felújítottuk, új nyílászárókkal láttuk el és energetikailag is korszerűsítettük a Dobó Úti és a Visonta Úti Bölcsődét, családi bölcsődét nyitottunk a dombon, teljesen felújítottuk, és új épülettel a duplájára bővítettük a Jeruzsálem Úti Bölcsődét, köszönhetően az egyik gyöngyösi üzemmel is bíró világcég támogatásának. Megújultak óvodáink is, új szigeteléssel láttuk el őket, kicseréltük a nyílászárókat valamennyi intézményen, több helyen új tornaszobákat alakítottunk ki, folyamatosan szépítettük, bővítettük az udvarokat. Rövidesen egy új óvodával is gazdagodik a város a volt Kálváriatemplom felújításával, amit az egyházmegye végez, mi pedig a parkolók kialakításában nyújtunk segítséget.
Játszótereinket folyamatosan újítjuk meg, mára szinte kivétel nélkül mind be van kerítve a gyermekek biztonsága érdekében. A mátrafüredi parkerdőben két tematikus játszóteret alakítottunk ki, az egyik az Öreg néne őzikéje természetközeli játszótér, a másik pedig a Benevár nevet kapta, mindkettő különböző korosztályokat szolgál ki. A Béke téren kerékpáros pumpapálya jött létre.
Hiába kerültek állami fenntartásba, az iskolák felújításában is aktív szerepet vállaltunk: uniós forrásból új tornatermet alakítottunk ki a Felsővárosi Általános Iskolában, felújítottuk a kápolnát és az udvart, gumiburkolattal láttuk el a sportpályát. A II. Rákóczi Ferenc Katolikus Általános Iskola felújítása ugyancsak uniós támogatással valósult meg, az intézmény teljesen modernizálódott. Az Arany János Általános Iskolát emeletráépítéssel bővítettük, konditermet alakítottunk ki a LIDL-nek értkesített volt 5-ös iskola területéért kapott bevételből. Az Egressy ugyancsak uniós forrásból újult meg teljesen, a Kálváriaparti Általános Iskolában megvalósult a fűtéskorszerűsítés és a tornaterem padlójának teljes cseréje. Ugyancsak teljes körű felújításon esett át a zeneiskola, az épület Gyöngyös egyik büszkeségévé vált.
A Berze Nagy János Gimnázium régi tornaterméből korszerű laboratórium, az úgynevezett Berzelab lett, cserébe az iskola a Vályi-Nagy Károly Tornacsarnokban tarthatja a testnevelésórákat. Ugyancsak sok fejlesztés valósult meg a Vak Bottyán János középiskolában.
Az egykori Károly Róbert Főiskola, ma a MATE kampusza kívül-belül teljesen megújult, új épülettel gazdagodott. Felépült két új kollégiumi szárny, óriási fejlesztések valósultak meg, a kampusz valódi, 21. századi intézménnyé vált.
Kultúra
Az elmúlt húsz évben óriási változások mentek végbe kulturális tereinkben. A Mátra Művelődési Központ átfogó energetikai korszerűsítésen és belső felújításon esett át, európai uniós pályázatok révén új eszközöket vásároltunk, a technikai eszközpark teljesen megújult, vadonatúj szabadtéri színpadot szereztünk be, és megújítottuk a családi intézet épületét is. Az Orczy-kastély Europa Nostra-díjas felújítása során létrehoztunk egy teljesen új természettudományi pavilont, miközben a kastélyépületet is sikerült úgy felújítanunk, hogy épített örökségünket is megőriztük. Az uniós beruházás révén ugyancsak megújult a kastély kertje is.
Ugyancsak jelentős beruházás volt a Haller-Berényi-Orczy-kastély felújítása a Petőfi úton. Az épület számos kulturális és közösségi funkciót kapott, többek között egy vadonatúj városi galériát alakítottunk ki tereiben. Számos köztéri műalkotással gazdagodott városunk: létrehoztunk egy 1956-os emlékművet, felállítottuk a legendás polgármester, Puky Árpád szobrát, II. Rákóczi Ferenc és vezérei szobrát és a 13 aradi vértanú mellszobrát. Száz év után sikerült visszaállítanunk a Szent Bertalan-templom eredeti toronysisakjait, a beruházás révén a szintén ebben a húszéves időszakban kialakított kincstár fogadótere is megújult, a templom déli tornyában pedig látványliftet alakítottunk ki. Az egykori Puskin mozi helyén bevásárlóközpont épült, amely kéttermes, korszerű, 3D-s mozinak is otthont ad. Városi nagyrendezvényeinket, köztük a két borfesztivált országos hírnevűvé tettük.
Sport
Az önkormányzat amellett, hogy minden évben jelentős összeget fordít a sportegyesületek, különösen a tömeg- és utánpótlássport támogatására, a létesítmények fejlesztésével igyekszik kiszolgálni folyamatosan bővülő igényeiket. Az elmúlt húsz évben a volt honvédségi laktanya területe valódi sportközponttá fejlődött: felépült a városi sport- és rendezvénycsarnok, egy munkacsarnok, műfüves labdarúgópálya, és a számos egyesületnek, sportorvosi rendelőnek és rehabilitációs központnak is helyet adó Aktív Ház. Újonnan épült meg a Vályi-Nagy Károly Tornacsarnok, kialakítottuk az ország egyik legjobb szabadtéri versenymedencéjét a strandon, és befedtük a 33 méteres medencét.
Műfüves pálya épült a Sport úti Sporttelepen, és a gyermekek részére egy kisebb méretű az Egressy Béni Általános Iskolában. Feéújítottuk szinte valamennyi szabadtéri sportpályánkat, fedett műjégpályát vásároltunk, amely minden télen üzemel a strand területén. Megújult a mátrafüredi kerékpárút, az extrémsportpálya, és a pumpapálya is lehetőséget ad az extrémsportok gyakorlására. Légfegyveres lőtér jött létre a József Attila Szakiskola pincéjében, összesen nyolc szabadtéri fitneszpark szolgálja a lakosságot. Minden évben támogatjuk a Tour de Hongrie-t, amely városmarketing szempontból is óriási lehetőség Gyöngyösnek. A Mátra számos sportrendezvénynek ad otthont, a Decathlon túra, a Kékes Csúcsfutás, a Tour de Mátra mind-mind több ezer turistát vonzó rendezvényekké váltak.
Kereskedelem
A mögöttünk hagyott két évtizedben jelentősen bővült a város kereskedelmi kínálata: felépült a TESCO és az OBI, a JYSK és a Diego üzlete a Vásár utcában, megépült két SPAR szupermarket, a GyönygHáz Szórakoztató és Bevásárlóközpont, a Pepco, a Kik, a McDonald’s, a Rossmann nyitott üzletet, hamarosan pedig a KFC is éttermet nyit Gyöngyösön.
Infrastruktúra
Kevésbé látványos, ám annál fontosabb beruházás volt a szennyvízelvezető csatornák kiépítése, amelyek révén mára százszázalékos a csatornázottság a városban. A beruházás révén megújult a szennyvíztisztító telepünk is. Megvalósítottuk a csapadékvízelvezető-rendszert az északi városrészben, megújítottunk több száz utcát, járdát, csatornát. LED-esre cseréltük a közvilágítás fényforrásait, megújítottuk a zsellérközök jó részét, emberhez méltó körülményeket teremtettünk az északnyugati városrészen. Egy szakasz kivételével megújult a 24-es út, a nagypatak hídjai, a belterületi állami utak, számos légkábel került a föld alá a Mátrában. Sok száz parkolót építettünk, kialakítottunk 9 új körforgalmat, megvalósítottuk a régi szeméttelep rekultivációját.
Számos terünk újult meg: a Hanisz Imre tér, a Bugát Pál tér és a Barátok tere teljesen átalakult, létrejött a Fő téri tömbbelső, a Belváros tér, megújultak a Fő téri udvarok. Új tűzoltólaktanyát kapott a város, polgárőrbázis épült, és megújult számos műemlékünk: a vármegyeház, az egykori Mátra Szálló, a Haller-Berényi-Orczy-kastély, elindult az egykori Angyalcsárda és a Püspöki út 23. felújítása. A volt honvédségi laktanyát visszakapcsoltuk a város szövetébe, ingyenes WiFi-t alakítottunk ki a belvárosban, mára több mint 180 térfigyelő és 11 rendszámfelismerő kamera vigyáz a biztonságunkra.
Lakhatás
2022 óta közel 1500 új lakás és lakóház épült Gyöngyösön. Új városrész jött létre az Észak-Kálváriaparton, nagy volumenben épültek ingatlanok a Diósmalom úton, a Ringsted utcában, a Dél-Kálváriaparton, ahol az önkormányzat fészekrakó programot is indított. Kialakítottuk az otthonházat, több száz lakás és üzletek létesültek a Fő téri tömbbelsőkben. Megszüntettünk egy szegregátumot az Encsi utcában, ahol ma már rendezett környezetben állnak a társasházak. Megépült a Gólya utca folytatása, és épül a Sár-hegyi panoráma lakópark.
Egészségügy, szociális ellátás
A legnagyobb változást a város egészségügyi infrastruktúrájában a Bugát Pál Kórház új szakrendelője jelenti, a modern épület kialakítására európai uniós támogatást nyert el a város. Új orvosi rendelőket alakítottunk ki a Diósmalom utcában és a Pesti úton, felújítpttuk az Olimpia úti rendelőt. Két közösségi ház jött létre a Fuvaros utcában, megépült a Családok és Gyermekek Átmeneti Otthona, felújítottuk a hajléktalanszállót. A Legyen Mindig Otthonuk Alapítvány egy önkormányzati épületben teremtett lakhatást fogyatékkal élőknek. Mi napközi otthont hoztunk létre értelmi fogyatékosoknak, idősotthont alakítottunk ki a kórház régi épületszárnyában, amit sikerült teljesen felújítani. Kialakítottuk az úgynevezett szórásos temetkezés lehetőségét egy szóróparcella létrehozásával, középületeket, utakat, járdákat akadálymentesítettünk. Számos döntésünkkel igyekeztünk segíteni a gyöngyösieknek: bevezettük a lakásért életjáradék programot a magukra maradt időseink megsegítésére, eltöröltük a hetven év felettiek kommunálisadó-kötelezettségét, letelepedési támogatást nyújtunk a fiatal családoknak.
Iparfejlesztés
Gyöngyös ipari parkja 2002-ben jött létre, és mára teljesen megtelt. Olyan világcégek telepdtek itt le mint a Procter & Gamble, a Giant vagy a Schneider Electric. A térség egyik legjelentősebb foglalkoztatójává vált az elmúlt évtizedekben a B. Braun gyöngyösi üzeme, amely folyamatosan bővül. Az elmúlt években a városi iránti érdeklődés miatt új ipari területet alakítottunk ki, amely mintegy 150 hektár közművesített telekkel várja a munkahelyeket teremtő cégeket.
Cikksorozatunk első részében az elmúlt húsz év mátrai fejlesztéseit mutattuk be.
Borítókép: Credo Media