Képgalériák
Kiemelt látványosságok
A költségvetés

Együtt küzdenek a közbiztonság javításáért a rendészeti szervek

2023. 06. 30. Hírek Utolsó módosítás: 2023. 07. 06. 08:12

A közbiztonság javítása érdekében közös intézkedési tervet dolgozott ki a városrendészet és a rendőrség, amely széles összefogással szorítaná ki a bűnözőket a városból. A képviselők a nyári szünet előtti utolsó ülésen nemcsak az intézkedési tervet fogadták el, hanem egyebek mellett megoldást találtak a bezárt nyolcvanasi kisposta pótlására is.

Közös fellépés a bűnözőkkel szemben

A bűnözők kiszorítása és a közbiztonság erősítése érdekében új alapokra helyezi együttműködését a városrendészet, a rendőrség, a polgárőr szervezetek és a hajléktalanszálló munkatársai. Az érintett szervezetek közös intézkedési tervet alkottak, amit a képviselő-testület elfogadott. Mint az intézkedési tervről szóló előterjesztésben olvasható, az elmúlt időszakban a városban olyan közösségellenes magatartásformák jelentek meg – hajléktalanok, erőszakos kéregetők, drogfogyasztók –, amelyek jelentősen rontják a lakosság biztonságérzetét. Az intézkedési terv célja, hogy az esetek többségében más településekről érkező, megbotránkoztató magatartást tanúsító személyekkel betartassák a törvényes rendet, és biztonságos környezetet teremtsenek.

Az intézkedési terv részeként a városrendészek és a rendőrök gyakrabban járőröznek majd közösen a városban köszönhetően a szabadnapos felügyelők és rendőrök bevonásának. A terv szerint heti háromszor nyolc órában látnak el közterületi szolgálatot az egyenruhások, akik a szabadidő terhére ellátott szolgálati órákért pluszjuttatásban részesülnek, az ehhez szükséges pénzügyi fedezetet az önkormányzat biztosítja, így a rendőrség és a városrendészet állományába tartozóknak is emelkedhet a havi összesített jövedelme. Az intézkedési terv részletesen szabályozza a közös feladatellátást, amelytől a közbiztonság javítását reméli az önkormányzat.

A rendőrség és a városrendészet már egy hónapja szorosabb együttműködésben lét el közös járőrözést, az azóta eltelt időszak mérlege több mint 70 intézkedés, közel félmillió forint kiszabott bírság, és több bűnöző előállítása. Mint azt Bokor László, a Gyöngyösi Rendőrkapitányság alezredese is megerősítette a testületi ülésen, az elkövetők az egyszerűbbé és olcsóbbá vált vasúti közlekedést kihasználva érkeznek Gyöngyösre elsősorban Nógrád, Borsod és Pest megyéből.

A közterületfigyelő kamerák száma is növekedett az elmúlt időszakban, már 147 kamera figyel a városlakók biztonságára, a grémium most az újonnan felszerelt 13 kamera helyét is jóváhagyta.

Újra lehet posta a Nyolcvanasban

A Magyar Posta Zrt. tavaly szüntette meg a Szövetkezet úti és a mátrafüredi postahelyek működését. Ez utóbbi posta az önkormányzat kérésére év elején újranyitott azzal a feltétellel, hogy a mátraházai posta bezár. Az üzemeltetés költségeihez évente mintegy 3 és fél millió forinttal járul hozzá az önkormányzat. A Szövetkezet úti postahely újranyitását azonban a Posta nem támogatta, ezért az önkormányzat felhívást tett közzé az úgynevezett posta partnerprogram keretében egy nyolcvanasi posta működtetésére azzal, hogy hajlandó hozzájárulást fizetni az üzemeltetési költségekhez. A felhívásra sokáig nem érkezett érdeklődés, ezért a körzeti képviselők – dr. Szén Gabriella és dr. Végh Attila – felkérték a Városgondozási Zrt.-t, hogy vizsgálja meg egy postahely üzemeltetésének lehetőségét. A társaság arra jutott, hogy a nyolcvanasi kisposta korábban húsboltnak helyet adó, ma üresen álló épületében meg tudná valósítani a feladatot. Időközben egy Szövetkezet utcai üzlet tulajdonosa jelentkezett, hogy üzlethelyiségében vállalná a postahely üzemeltetését. A képviselők végül úgy döntöttek, hogy a Városgondozási Zrt. pályázatát támogatja, így az önkormányzat saját cége kezdi meg a tárgyalást a Magyar Posta Zrt.-vel a nyolcvanasi postahely üzemeltetéséről.

Módosították a zöldhulladék égetésének szabályait

A levegő védelme érdekében fő szabályként továbbra is tilos lesz a zöldhulladék égetése Gyöngyös közigazgatási területén, a környezetvédelmi rendelet módosításával azonban a grémium néhány kivételt hozott. Ezentúl a lakóingatlantól, erdő- és természetvédelmi területek határától 100 méternél távolabb eső, nem gazdasági célú, mezőgazdasági művelés alatt álló lakossági kiskertekben évente két hónap április és október minden csütörtökjén és vasárnapján megengedett lesz a tűzgyújtásra vonatkozó szabályok betartásával. Az égetést kötelező lesz az önkormányzathoz bejelenteni. Farkasmály, Mátrafüred, Sástó, Mátraháza és Kékestető ugyanakkor kivételt képez, ezeken a természetvédelmi szempontból kiemelkedő területeken továbbra sem lehet elégetni a zöldhulladékot.
A kerti hulladék feldolgozására az önkormányzat továbbra is a házi komposztálást javasolja, ennek érdekében komposztálókeretek kialakításához 600 raklapot biztosított és szállított ki díjmentesen mintegy százötven háztartás részére.

Elektronikus ebédjegyet vezetnek be az iskolai étkezésben

Több mint 10 millió forintos kintlévősége keletkezett az önkormányzatnak a gyermekétkeztetési rendszer biztosítása során, miután a szülők egy része több havi tartozást halmozott fel, és a felszólítások ellenére sem rendezte hátralékát. Az önkormányzatnak így jelentős kintlévősége keletkezett, aminek további gyarapodását megelőzendő, a képviselő-testület az étkezési rendszer átalakításáról döntött. 2023 szeptemberétől a szülőknek előre kell kifizetniük a térítési díjat, kötelező lesz online megrendelő használata, és bevezetik az elektronikus ebédjegyet. A szülők az első számlákat augusztus 25-éig kapják kézhez. A változásokról rövidesen részletes tájékoztatót tesz közzé az önkormányzat, amely a szolgáltatóval együtt közvetlenül keresi fel a szülőket a teljes körű tájékoztatás érdekében.

Kérdőjelek a védőnői szolgálat fenntartása körül

A kormány még tavaly döntött arról, hogy a védőnői szolgálatról való gondoskodás nem a települési önkormányzatok, hanem az állam feladata lesz 2023. július elsejétől. Mint később kiderült, a döntés csak a területi védőnői szolgálatra vonatkozik, az állami iskolákban működő védőnői hálózat fenntartása marad önkormányzati feladat. A területi védőnői szolgálat működtetésére a kormány a Markhot Ferenc Vármegyei Kórházat jelölte ki. A vármegyei kórháznak azonban nincs megfelelő műszaki háttere a védőnői telephelyek folyamatos karbantartására, üzemeltetésére, és ehhez további pénzeszközt nem kapott – írta az önkormányzathoz küldött levelében a Markhot Ferenc Kórház igazgatója, aki úgy fogalmaz: a NEAK finanszírozás kizárólag a védőnői munkabérek kifizetésére elegendő. Ezért a megyei kórház azt kérte az önkormányzattól, hogy a területi védőnői szolgálat Dózsa György utcai – egyébként az állami fenntartású Gyöngyösi Bugát Pál Kórház tulajdonában lévő – épületének fenntartását továbbra is lássa el. Az önkormányzat ezt elutasította, ezért a kórházigazgató június 28-án, vagyis mindössze három nappal a kötelező átvétel előtt újabb levélben fordult az önkormányzathoz, amelyben azt kéri, két hónapig még fizesse az épület rezsiköltségeit, amíg megoldást talál a védőnői szolgálat elhelyezésére. Az önkormányzat ezt sem fogadta el, az épület fenntartásának költségeit abban az esetben vállalta volna, ha a védőnői szolgálat működtetése önkormányzati feladat marad.

Vita a költségvetésről

A képviselő-testület menetrend szerint döntött a költségvetés módosításáról. Az elfogadott költségvetést ugyanis minden évben több alkalommal módosítja a grémium, vagyis átvezeti azokat az évközben hozott döntéseket, amelyek hatással vannak a büdzsére. Az előterjesztéshez több módosító javaslat is érkezett képviselőktől, frakciótól és bizottságtól, köztük olyan is, amely összeg és forrás megjelölése nélkül tartalmazott javaslatokat. A testület többsége végül úgy döntött, hogy a 138 millió forintos általános tartalékot tartalmazó költségvetés stabilitásának megőrzése érdekében egyetlen módosító javaslatot sem támogat, csak abban az esetben tárgyalja újra a kérdést, ha az önkormányzat által az államnak fizetendő szolidaritási hozzájárulás mértéke csökken.

A képviselő-testület elfogadta a Gyöngyös-Mátra Turisztikai Közhasznú Egyesület 2022. évi tevékenységéről szóló beszámolót, valamint az önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságok első féléves gazdálkodásáról szóló beszámolót.

Támogatást nyújtottak a GYAK NB III.-as indulásához

Miután a Gyöngyösi Atlétikai Klub labdarúgócsapata a megyei I. osztályú bajnokság győzteseként kiharcolta részvételét az NB III.-as bajnokságban, a klub támogatási kérelemmel fordult az önkormányzathoz a magasabb osztályban való indulás érdekében. A testület úgy döntött, 15 millió forintot ítél meg az egyesületnek az őszi szezonra, a tavaszi támogatást pedig eredményességhez köti az önkormányzat, amely azt is feltételül szabta, hogy legalább 70 százalékban gyöngyösi és Gyöngyös környéki fiatalokból álljon a GYAK csapata.

A grémium ugyanakkor a megyei I. osztályban 12. helyen zárt Energia SC plusztámogatási kérelmét nem támogatta.

Változások a hulladékszállításban

Július 1-jétől minden hulladékgazdálkodással kapcsolatos feladatot az állam lát el, amely a közfeladat gyakorlásának jogát 35 évre átengedi a MOL csoport tagjaként erre a célra létrehozott MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt-nek. A változással az önkormányzat hulladékgazdálkodással kapcsolatos feladatai a közterületen elhagyott hulladékkal kapcsolatos feladatok ellátását leszámítva megszűnnek. Az elhagyott hulladék észlelése a városrendészet feladata lesz, az elszállításról a Városgondozási Zrt. gondoskodik majd – erről már tavaly decemberben döntött a testület, amely most hatályon kívül helyezte korábbi hulladékgazdálkodási rendeletét, és újat alkotott az elhagyott hulladék felszámolásáról.

Beruházásokat hajt végre a Városgondozási Zrt.

Az ebrendészeti feladatokat ellátó, önkormányzati tulajdonú Városgondozási Zrt. szeretné folytatni az ebrendészeti telep kennelfelújítását, amit már az előző évben megkezdett. A második ütem végén teljes mértékben megfelelne a jogszabályoknak a telep, amelyre mintegy 1,8 millió forintot tervez fordítani a társaság.

Egy másik beruházás részeként mintegy egymillió forintból épülne új urnafal a Mátrafüredi temetőben.

Továbbra is a Városgondozás üzemelteti a sástói létesítményeket

A Városgondozási Zrt. 2020. augusztus 3-a óta üzemelteti az önkormányzati tulajdonban lévő sástói turisztikai létesítményeket, a tó mellett többek között a turisztikai központot, játszóteret, a kilátótornyot, parkolókat és nyilvános illemhelyeket. Az önkormányzati tulajdonú társaság üzemeltetési szerződése július 31-én lejár, amit a képviselők december 31-ig meghosszabbítottak. Az üzemeltetési költségekhez a megemelkedett a közmű- és rezsiköltségeket elismerve az önkormányzat havi nyolcszázezer forinttal járul hozzá.

A grémium elfogadta a társaság javaslatát a sástói fizető parkoló díjának emelésére, a napijegy ára így 500-ról 700 Ft-ra emelkedik július elsejétől. A pótdíj mértéke 15 napon belüli befizetés esetén 2 100, míg 15 napon túli befizetés esetén 28 000 Ft lesz.

Óvodák környezetvédelmi programját támogatták

A Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság több mint félmillió forintos támogatást nyújt a gyöngyösi óvodáknak környezeti nevelést segítő célokra. A támogatást egyebek mellett esővízvízgyűjtő és szelektív hulladékgyűjtő edények, kerti tóhoz napelemes szolár szökőkút, madáretető, madáritató, virágtartó dézsa, sövényvágó és kerti szerszámok beszerzésére fordítják az óvodák. A bizottság pályázat útján három egyesület környezetvédelmi tevékenységét támogatja összesen mintegy hatszázezer forint értékben.

Kétszázan kezdik meg az óvodát szeptemberben

A grémium elfogadta a 2023/2024-es nevelési évben indítandó óvodai csoportok létszámát. Az áprilisi beiratkozás során 203 gyermek írattak be a kilenc gyöngyösi óvoda valamelyikébe a szüleik, miközben 254-en kezdik meg sz iskolát szeptemberben, így az óvodába járó gyerekek létszáma 797 lesz szeptember elsején. A 39 csoportban 83 óvodapedagógus, 14 pedagógiai asszisztens és 39 dajka gondoskodik majd a gyerekekről.

Vis maior keretre pályázik az önkormányzat

A május 30-i rendkívüli esőzés több mezőgazdasági útban is jelentős károkat okozott, volt, amelyik járhatatlanná vált. Az önkormányzat azonnal megkezdte a károk felmérését és felszámolását, a munkákhoz a Belügyminisztériumhoz vis maior támogatás iránti igénybejelentéssel fordult az önkormányzat. A helyszíni ellenőrzéseken a szakhatóságok két út felújítása kapcsán állapították meg, hogy az önkormányzat jogosult a pályázat benyújtására: a gokartpálya melletti földút 200 méteres és a Nyúlmály dűlő 600 méteres hosszúságában. Az utak helyreállításának tervezett költsége mintegy 9 millió forint, amelyhez az önkormányzat 2,7 millió forintos önerővel járul hozzá.

Újabb pályázatokat nyújt be az önkormányzat

Az Aktív Ház zöld területének továbbfejlesztésére, a laktanya volt területén a zöldítés és a kék infrastruktúra véglegesítésére nyújt be pályázatot a gyöngyösi önkormányzat. Az ötmillió eurós európai uniós pályázaton két másik településsel indulna együtt a város, amely a padovai egyetemet is bevonta a projektbe, amelynek feltétele, hogy eddig még nem alkalmazott technológiával kell elérni a kitűzött környezetvédelmi célokat. Az innováció az aszfaltban és betonfelületben keletkezett hőmennyiség szenzoros mérésének, átalakításának és elektromos áramként történő felhasználásának lehetőségét teremtené meg.

Egy másik uniós finanszírozású pályázat révén Gyöngyös és a Szlovákiai Losonc kapcsolata erősödhetne. Az Interreg program célja a magyar-szlovák határon tapasztalható adminisztratív és jogi akadályok felszámolása, a kölcsönös bizalom kialakítása Magyarország és Szlovákia állampolgárai között, valamint a határmenti térség környezetbaráttá, versenyképesebbé és befogadóbbá tétele, miközben a projekt hozzájárulna a helyi értékek megőrzéséhez is, aminek keretében a Püspöki u. 23. szám alatt álló műemlék ingatlan felújítását és átalakítását tűzte ki célul az önkormányzat, amely innovatív családi- és ifjúsági központot hozna létre az épületben.

Békepárti határozatot fogadtak el

A Városom Szeretlek-Fidesz-KDNP frakció vezetője kezdeményezte, hogy a Megyei Jogú Városok Szövetségének javaslata alapján az önkormányzat támogassa az Országgyűlés 5/2023 (III.31.) békepárti határozatát. A Balodlali és a Jobbik frakció módosító javaslata alapján végül a grémium olyan szöveget fogadott el, amely deklarálja a gyöngyösi képviselő-testület békepártiságát, de a kilencpontos országgyűlési határozathoz mindössze három pontban csatlakozik.

Borítókép: Városrendészet Gyöngyös Facebook-oldala

Kiemelt tartalmak