Ez a tartalom több mint két éve frissült utoljára!
Birtokvédelmi eljárás
A birtokvédelmi eljárás a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 5:1.- 5:12. §-ai, valamint a jegyző hatáskörébe tartozó birtokvédelmi eljárásról szóló 17/2015. (II.16.) Korm.rendeletben foglaltak alapján folyik. A birtokvédelmi eljárásban hozott döntés végrehajtásával kapcsolatos eljárásban, valamint az adatkezelésre vonatkozó kérdésekben a az általános közigazgatási rendtartásról szóló törvény (a továbbiakban: Ákr.) vonatkozó szakaszait kell alkalmazni.
I. Általános információk
A birtokost birtokvédelem illeti meg, ha birtokától jogalap nélkül megfosztják vagy birtoklásában jogalap nélkül háborítják (a továbbiakban: tilos önhatalom).
Ha a birtokos birtokát olyan támadás éri, amelynek elhárítására vagy visszaszerzésére sem a jegyző, sem a bíróság által nyújtott védelem nem elégséges időveszteség vagy más nyomós ok miatt, ilyenkor mód van arra is, hogy a birtokos a birtoka ellen irányuló támadást önhatalommal elhárítsa vagy birtokát visszaszerezze. Ez a cselekedet azonban a birtok megvédéséhez szükséges mértéken nem terjedhet túl. Az önhatalom gyakorlása kizárólag ilyenkor megengedett, minden más esetben tilos önhatalomról van szó.
II. Birtokvédelmi eljárás a közigazgatásban
A jegyző hatásköre az egy éven belül történt birtoksértés vagy egy évnél rövidebb ideje tartó zavaró állapot esetén kizárólag a birtoklás tényén alapuló birtokvédelemre terjed ki. A jegyző az eljárás során eltekint a birtokláshoz való jog vizsgálatától és a tényleges birtokállapot, a valóságos helyzet alapján dönt. Emiatt előfordulhat, hogy éppen az kap a jegyzőtől birtokvédelmet, akit később egy polgári peres eljárás során a bíróság elmarasztal. A jegyző mindig az eredeti állapotot állítja vissza, kivéve, ha nyilvánvaló, hogy aki birtokvédelemért folyamodott, nem jogosult a birtoklásra, illetőleg birtoklásának megzavarását tűrni volt köteles.
A birtokvédelmi kérelmet annál a jegyzőnél lehet előterjeszteni, amelynek illetékességi területén a birtoksértő magatartás megvalósul. A birtokvédelmi kérelmet, valamint annak mellékleteit eggyel több példányban kell benyújtani, mint amennyi féllel szemben a birtokvédelmet kérik. A jegyző a kérelmező fél által előterjesztett nyilatkozatokat és bizonyítékokat három napon belül nyilatkozattétel céljából megküldi az ellenérdekű fél számára.
A kérelemnek tartalmazni kell:
a) a birtokvédelmet kérő nevét, lakcímét (székhelyét), aláírását,
b) a képviselő nevét, lakcímét (székhelyét), aláírását,
c) az ellenérdekű fél (felek) nevét, lakcímét (székhelyét), aláírását
d) az eljárás alapjául szolgáló tényállás (cselekmény) ismertetését,
e) a jegyző illetékességét megalapozó adatokat, (elkövetés helyére való utalást)
f) a jegyző döntésére irányuló kifejezett kérelmet,
g) a birtoksértés időpontjára történő utalást.
A birtokvita eldöntéséhez szükséges tényállás megállapítása során a jegyző a felek által előterjesztett, valamint a bizonyítási eljárás során megismert bizonyítékokat szabadon mérlegeli. A birtokvita eldöntéséhez szükséges tényeket annak a félnek kell bizonyítania, akinek érdekében áll, hogy azokat a jegyző valósnak fogadja el. A fél a bizonyítékokat a bizonyítási eljárás befejezéséig, azaz az eljárási határidő lejártát megelőző ötödik napig terjesztheti elő.
A jegyző birtoklás kérdésében hozott határozata ellen az Ákr. szerinti jogorvoslati és döntés-felülvizsgálati eljárásnak nincs helye. Az a fél, aki a jegyző határozatát sérelmesnek tartja, a bíróságtól kérheti a határozat megváltoztatását.
Amennyiben a kötelezett nem tesz eleget a határozatban foglaltaknak, a jogosult kérelmére a jegyző végrehajtást rendel el. A jegyző birtoklás kérdésében hozott határozatát három napon belül végre kell hajtani akkor is, ha a kötelezett a bírósághoz fordul.
Ha a bíróság a birtokvédelmi eljárás után indított birtokvédelmi perben a keresetet elutasítja, a határozat végrehajtásáról – a hasznok, károk és költségek kivételével – a jegyző gondoskodik.
A birtokvédelem iránti kérelem benyújtható postai úton (3200 Gyöngyös, Fő tér 13), és személyesen a Gyöngyösi Közös Önkormányzati Hivatal Közigazgatási és Intézményirányítási Igazgatósága 3200 Gyöngyös, Fő tér 13. földszint 11-12. számú irodahelyiségekben ügyfélfogadási időben. A kérelem nyomtatvány letölthető a www. gyongyos.hu honlapról.
A kérelem az illetékmentes.
A polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény 340/B. § és 341/J. §-ai értelmében a közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata, illetve a birtokvédelmi határozat megváltoztatása iránti perekben a jogi képviselővel eljáró fél, illetve a belföldi székhellyel rendelkező gazdálkodó szervezet a keresetlevelet 2016. július 1. naptól általános nyomtatványkitöltő (ÁNYK) űrlap benyújtás támogatási szolgáltatás igénybevételével köteles benyújtani az elsőfokú közigazgatási határozatot hozó szervhez, illetve a birtokvédelmi határozatot hozó jegyzőhöz.
Az ÁNYK támogatási program az alábbi linkről tölthető le:
www.nav.gov.hu/nav/letoltesek/nyomtatvanykitolto_programok
A polgári keresetlevélhez tartozó P26 számú formanyomtatvány (mely a birtokvédelmi határozatot hozó jegyzőhöz kerül benyújtásra) az alábbi fájl ÁNYK nyomtatványkitöltő programon keresztül történő megnyitásával érhető el és közvetlenül küldhető be.
A közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránti perekben alkalmazandó K01 számú formanyomtatvány (mely az elsőfokú közigazgatási határozatot hozó szervhez kerül benyújtásra) az alábbi fájl ÁNYK nyomtatványkitöltő programon keresztül történő megnyitásával érhető el és közvetlenül küldhető be.
A Gyöngyösi Közös Önkormányzati Hivatal hivatali kapujának neve: Gyöngyös Önkormányzat Polgármesteri Hivatal, rövid neve: GYVO.