Álhírek és félrevezető információk alakítják a kampányt
A választási kampány hajrájában járunk, megszokott, hogy ezekben a hetekben néhány jelölőszervezet az önkormányzat és a hivatal munkájának kritizálásával próbál figyelmet szerezni magának. Az alábbiakban az elmúlt napokban a közösségi médiában témává vált felvetésre reagálunk.
Katona József Úti Tagóvoda villámvédelme
Az önkormányzat nagy figyelmet fordít a város gyermekintézményeire, különösen a fenntartásában működő óvodákra és bölcsődékre. A Katona József Úti Tagóvoda villámvédelmével kapcsolatban a Katasztrófavédelem 2023 novemberi ellenőrzése tárt fel hiányosságokat, amelyekkel kapcsolatban az alábbi intézkedések történtek: a 2024-es költségvetésbe beterveztük a költségeket, majd a büdzsé elfogadását követően az illetékes igazgatóságmegrendelte a villámvédelmi terv elkészítését, amely alapján ajánlatot kért a megvalósításra, most pedig következik a kivitelezés.
Valamennyi önkormányzati fenntartásban működő intézmény kapcsán év eleje óta folyamatban van a kötelező dokumentumok ellenőrzése, az esetleges hiányosságok pótlásának munkavégzése jelenleg is zajlik. Villámvédelem kapcsán a Katona József Úti Tagóvodán kívül a Mesevár Tagóvodában szükséges beavatkozás, amely ugyancsak folyamatban van.
Nyilvános illemhely a Bugát Pál téren
Az önkormányzathoz számos lakossági jelzés érkezett arról, hogy igény lenne a Fő tér északi részén működő nyilvános illemhely mellett egy másikra is, amely rendezvények idején is ki tudná szolgálni az igényeket. Az önkormányzat több helyszínt is megvizsgált, melynek során figyelembe kellett venni a terület alatt futó közműveket, a járdakapcsolatot, a kerekesszékes megközelítés lehetőségét, az egység méretét és a közművekre való rákötés lehetőségét is, így esett a választás a Bugát Pál térre, amely minden feltételnek megfelel, az épülő illemhely pedig illeszkedik majd a rendezett park környezetébe. Hasonló nyilvános illemhely működik egyébként a mátrafüredi parkerdőben is, a visszajelzések pozitívak az üzemeltetés kapcsán.
A Fő téri nyilvános illemhely tiszta, rendezett, hétfőtől péntekig 8 és 16 óra között tart nyitva. Sajnos a közfoglalkoztatásra vonatkozó szabályozások miatt nem lehet hétvégén és munkaidő után közfoglalkoztatottat alkalmazni, de az új illemhely lehetőséget teremt majd arra, hogy megfelelő munkaszervezéssel hosszabb nyitvatartással üzemelhessen az illemhely.
Deponált föld és darált beton elszállítása
A Heves Megyei Vízmű Zrt. gyöngyösi szakaszmérnöksége év elején értesítette az önkormányzatot, hogy a két felsővárosi temető között egy „400-as ivóvízvezetéken” csőtörés történt, ami veszélyezteti a lakosság vízellátását. A hibát kijavították, de egy hosszabb szakaszon teljes hálózatrekonstrukcióra van szükség. A vezeték a korábbi évek során deponált föld és darált beton alatt húzódik, így az önkormányzat május végéig kapott haladékot arra, hogy ezt az anyagot elszállítsa a vezeték feletti területről.
A szállításra az önkormányzat nyílt pályázatot hirdetett, a területet pedig a Pipis-hegyre vezető út melletti „kivett kopárság” művelési ágú, önkormányzati tulajdonban lévő területen jelölte ki. Hangsúlyozni kívánjuk, hogy a terület nem erdő, és nincs védettség alatt, nem része a Natura 2000 területnek. A területre szállított anyagban találtunk nagyobb frakciójú köveket és nagyobb betondarabokat, melyeket lerakóba szállítottunk, a területek tereprendezése folyamatban van. A kijelölt területen lévő betonoszlopokat az ott lakók helyezték el, nem a szállítás során kerültek oda. Ami pedig a legfontosabb, hogy a megfogalmazott állításokkal szemben a két temető közötti területről elszállított anyag nem hulladék.
Állami tulajdonú épületek rontják a városképet
Korábban többször az önkormányzat mulasztásának rótták fel néhány állami tulajdonban lévő épületek állagának drasztikus romlását. A legtöbb ilyen panasz a Bugát Pál Kórház egykori épülettömbje, a volt tüdőgondozó épülete, a Zrínyi utcában álló volt mezőgazdasági szakiskola épülettömbje vagy a Kossuth utca 1. szám alatt álló épület kapcsán érkezik az önkormányzathoz, azonban ezek vagy kizárólagos, vagy többségi állami tulajdonban állnak. Az önkormányzat és annak hivatala ezeknek az épületnek a felújítása érdekében legfeljebb annyit tehet, hogy felszólítja a tulajdonos államot az állagromlás megállítására, a további jogkörök a kormányhivatalokhoz telepített építéshatóságnál vannak.
Az önkormányzat a költségvetésben minden évben elkülönít egy műemlékvédelmi alapot, amelyre a műemléki ingatlanok tulajdonosai pályázhatnak felújításokra, pályázatok révén pedig igyekszik a saját tulajdonában lévő műemlék épületeket felújítani. Így újult meg a közelmúltban a Haller–Berényi–Orczy-kastély épületének önkormányzati tulajdonban lévő része, de elnyert pályázati forrás áll rendelkezésre a Pesti út 2. szám alatti volt Angyalcsárda, valamint a Püspöki út 23. szám alatt lévő műemlék épület felújítására is, ezek a munkák várhatóan még ebben az évben megindulnak.