ikon képgaléria
ikon látványosságok
költségvetési aloldal

A pénzünkre vadásznak a telefonos csalók

2022. 06. 10. Hírek

Banki ügyintézőnek adják ki magukat, vagy romantikus kapcsolatot kezdeményeznek – a csalók változatos módszerekkel csalják ki áldozatukból banki adataikat, vagy veszik rá őket, hogy pénzt utaljanak át a számukra. A Heves Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Alosztálya megtörtént esetek alapján ad tanácsokat, hogy ne váljunk csalók áldozatává.

Nagyon gyakori, hogy az elkövetők pénzintézetre, bankra hivatkozva csalják ki a számla vagy bankkártya birtokos személyes adatait, internetbanki belépéshez szükséges azonosítót, biztonsági kódot, jelszót vagy bankkártya adatokat.
Gyakori az is, hogy valamilyen alkalmazás telepítésére igyekeznek rávenni a kiszemelt áldozatot, ami általában egy adatlopó képességekkel felruházott vírus/program, aminek a telepítése után az áldozat minden adatához hozzáférnek.

B. Gy. Heves megyei lakos feljelentést tett ismeretlen tettes ellen, aki 2022.05.06-án 14 óra körüli időben a mobiltelefonján felhívta és az OTP Bank alkalmazottjának adta ki magát. A sértett közölte vele, hogy neki egy másik banknál van számlája, és a bankot önkéntelenül meg is nevezte. Ez a csalónak nem okozott problémát, azonnal imitált egy „átkapcsolást”. A másik ál banki alkalmazott már arról számolt be a sértettnek, hogy gyanús tranzakciót észlelnek a számláján, amit úgy tudnak megakadályozni, ha egy app-ot letölt a mobiltelefon készülékére. A feljelentő letöltötte az ajánlott app-ot, valamint jóváhagyta a „törlést”. Ez után több sikeres tranzakció történt, amelyek során közel egy millió forintot utaltak el ismeretlenek a sértett számlájáról.

Pné 2022.06.09-én a kora délutáni órákban kapott egy telefonhívást, a hívó szintén az OTP ügyintézőjének adta ki magát. Ő is arról számolt be, hogy egy tranzakciót indítottak Pné számlájáról, ha nem akarja engedélyezni, akkor sürgősen intézkednie kell. A tranzakciót megakadályozandó letöltették vele az Anydesk elnevezésű mobil applikációt. Az applikáción keresztül több, mint egy millió forintot utaltak el ismeretlenek Pné számlájáról.

  • Az egyik leginkább elterjedt károkozó, „vírusírtónak” is titulált alkalmazás, az Anydesk elnevezést viseli, de vannak más alkalmazások is, amelyek távoli hozzáférést biztosítanak a kiszemelt áldozatok eszközeihez, és az azon tárolt összes fájlhoz, jelszóhoz.
  • Ha ilyen, vagy hasonló hívást kap, azonnal ellenőrizze vissza, hívja Ön fel a számláját kezelő pénzintézetet, vagy érdeklődjön személyesen a bankjában!
  • Ha nem tudja pontosan egy alkalmazásról, mire használható, ne telepítse sem a számítógépére, sem egyéb mobil eszközre, különösen mások kérésére ne tegyen ilyet!
  • Üzenetben kapott linkről, vagy ismeretlen telefonáló által javasoltak alapján, még ha pénzintézeti alkalmazottnak is mondja magát, soha ne töltsön le és telepítsen alkalmazást!

B.né Heves megyei lakos körülbelül egy éve a facebook oldalon megismerkedett egy Michael Duisenberg néven szereplő személlyel, akivel folyamatosan chateltek. A férfi azt állította magáról, hogy Szíriában dolgozik. Ahhoz, hogy közös életet tudjanak kezdeni és ő el tudjon jönni Szíriából pénzre van szüksége. B.né a közös élet reményében 2021. decemberétől közel 2 millió forintot utalt át a részére, mostanra azonban kiderült, hogy valószínűleg csak hitegették.

Nem B.né az egyetlen, akit ilyen módon károsítottak meg csalók. A csalók előszeretettel ismerkednek az interneten, gyorsan kitapasztalják, mire vágyik a partnerük, és persze mindent meg is tesznek, hogy megfeleljenek a kiszemelt áldozat elvárásainak. Ál profilok mögé bújva, az interneten mindenki azt mond magáról, amit akar, könnyű mindent megígérni, tökéletesnek látszani.

A csalók szerelmet ígérnek és változatos legendákat találnak ki, amivel ráveszik a sértetteket, hogy pénzt utaljanak a részükre. A legújabb trend a „szíriai katona”, aki Szíriában harcol, vagy orvos, de a szíriai háborús övezetben sajnos nem fér hozzá a saját pénzéhez. Ha viszont küldenek neki pénzt, akkor el tud jönni Szíriából, és hozzáfér a számlájához, a pénzéhez, amiből majd visszaadja a kölcsönt és persze közös jövőt is ígér. A sértettel való ismerkedés, kapcsolattartás során persze gondosan ügyelnek arra, nehogy „élő” kapcsolatba kerüljenek (pl. ha telefonon beszélnének, hirtelen elfogy a térerő, a skype műszaki hiba miatt nem működik), és kiderüljön egyáltalán, hogy az illető férfi vagy nő, milyen nemzetiségű, hány éves, hogy néz ki stb.

  • Legyen gyanús, ha egy társkeresős ismerkedés során a partnerrel nem lehet semmilyen személyes kontaktust teremteni és meggyőződni arról, ki is ő valójában!
  • Legyen gyanús, ha valaki egy rövid, felületes ismeretség kapcsán pénzt kér!
  • Legyen gyanús, ha a kölcsönt kérő arra hivatkozik, hogy van pénze, vagy óriási nyereménye, csak éppen most nem fér hozzá, de majd visszaadja!

Ne feledjék, kellő óvatossággal, egészséges bizalmatlansággal a legtöbb bűncselekmény megelőzhető. Ha mégis bűncselekmény áldozatává válna, kérjük értesítse a rendőrség az ingyenesen hívható segélyhívó számán: 112.

Kiemelt tartalmak