A daganatos megbetegedések megelőzhetők
Ez a tartalom több mint két éve frissült utoljára!
A Magyar Rák Liga 1993-tól minden évben nemzeti rákellenes napot szervez április 10-én dr. Doblinger Gyula (18491937) sebész, egyetemi tanár születésnapján, aki 1902-ben megalakította az első Országos Rák Bizottságot. A nap célja, hogy a társadalom minden rétegét bevonják a rák elleni küzdelembe, felébresszék a felelősséget önmaguk iránt.
A nemzeti rákellenes nap kapcsán a Magyar Rákellenes Liga arra emlékeztet, hogy a daganatos betegségek megelőzése jórészt a saját kezünkben van. Emellett arra is felhívják a figyelmet, hogy a legfrissebb nemzetközi adatok szerint a 2020-as lezárások alatt 40 százalékkal csökkent a diagnosztizált rákos esetek száma.
Az idei esemény szomorú apropója a több mint egy éve tartó járványhelyzet, ami komoly nehézségeket okoz az egészségügyi ellátásban. Különösen igaz ez az egészségügyi ellátásra szorulókra, azon belül is a daganatos betegséggel küzdőkre.
A pandémiát megelőzően a daganatos betegségek egyes típusainál a halálozási arány stabilizálódott vagy éppen csökkenni kezdett. A daganatos betegek ellátása javult és egyre több kezelés vált elérhetővé, illetve a betegek is egyre nagyobb figyelmet fordítottak a megelőzésre és szűrésekre. A járvány azonban világszerte súlyosan hátráltatta a daganatos betegségek felderítését és megnehezítette, késleltette a kezeléseket.
Egy most megjelent tanulmány szerint egy megvizsgált olasz tartományban a 2020-as lezárások alatt 40%-kal csökkent a rákdiagnózisok száma a 2018-19. években mértekhez képest. A legnagyobb csökkenést a prosztata, a hólyag és a vastagbél daganatok esetében tapasztaltak, és ez sajnos nem azt jelenti, hogy megbetegedések száma ennyivel csökkent volna.
A British Medical Journal folyóiratban nemrégiben megjelent tanulmány pedig azt is kimutatta, hogy a daganatos betegségek kezelésének már 4 héttel történő késése is bizonyíthatóan növeli a halálozást.
A Heves Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztálya évről évre elkészíti azt a beszámolót, amely képet ad a megye, a járás és Gyöngyös lakosságának egészségügyi állapotáról. Ebből kiderül, hogy évek óta a leggyakoribb halálozási okok között a nőknél és a férfiaknál egyaránt a rosszindulatú daganatok állnak az első helyen, a második legtöbb áldozatot a keringési rendszer betegségei szedik.